- 1. tüüpi diabeeti saab tõhusalt ravida tüvirakkude siirdamisega
- Tekitatud rakud suudavad insuliinieritamist ise reguleerida
Hiljuti teatasid Vertex Pharmaceuticals ja Harvardi ülikool, et neil on õnnestunud tüvirakkude abiga välja ravida esimest tüüpi diabeet.
Tegemist on haigusega, mis saab enamasti alguse 12 kuni 14 eluaasta vahel kõigi insuliini tootvate rakkude hävinemise tõttu pankreases. See tähendab, et selle diabeeditüübiga inimeste elu on täielikult sõltuv insuliinist.
Kui palju insuliini korraga manustada ja millal seda teha, on keeruline küsimus. Haigust on püütud ravida pankrease või insuliini tootvate rakkude saarekeste siirdamisega, kuid selge on see, et kõigile siirdamiseks kõlbulikke organeid ei jätku ning ka äratõukereaktsiooniga hakkamasaamine on problemaatiline. Nii on hakatud kasutama insuliinipumpa, mis on ravis suur samm edasi.
Kuid nüüd on esmakordselt õnnestunud paljude inimeste ammune unistus – taastada insuliini tootmine kehas, mis reageeriks ka muutuvale insuliinivajadusele nagu terve inimese kehagi.
64aastane endine postiametnik Brian Shelton sai 29. juunil 2021 poole doosi jagu tüvirakkudest “küpsetatud” insuliini tootvaid rakke, mis tilgutati tema maksa portaalveeni. Ühtlasi peab ta ilmselt kogu ülejäänud elu võtma ka äratõukereaktsiooni vältivaid ravimeid. Kuid kasu on ilmne!
Nüüdseks toimivad siiratud rakud kui terve inimese omadki – reageerivad muutuvale veresuhkru hulgale insuliinieritamist reguleerides.
Lisainsuliini ta peaaegu enam ei vajagi – endisest 34 ühikust päevas on järgi jäänud 2,5. Samasugune protseduur on tehtud veel ühele patsiendile ning kokku on lähimatel aastatel kavas sellist protseduuri teha 17 inimesele USAst ja Kanadast.
Ühtlasi liigutakse edasi katsetega, mis peaks algama 2022. aastal ja kus kasutatakse juba insuliini tootvate rakkude kapseldatud vormi, mis võiks inimese vabastada ka äratõukereaktsioonivastaste ravimite võtmisest.
Allikad: The New York Times, https://hscrb.harvard.edu/news/a-new-therapy-for-treating-type-1-diabetes/