Väga selge on see, et müoopiat aitab eemal hoida laste õuesviibimine ja õige ekraanirežiim. Reegel, mida meelde jätta, on lihtne: 2-20-20. See tähendab, et päevas peab laps olema 2 tundi õues ning tegema iga 20 minuti lähitöö järel 20 sekundit kaugelevaatamise pausi. Õues viibimise kasu on mitmepoolne. Silmad saavad oluliselt rohkem valgust, mis on kasulik mitmetele keemilistele protsessidele silmas. Teiseks aga teevad silmalihased õues mitmekesist tööd – vaatavad nii lähedale kui kaugele, külgedele, üles ja alla – ehk siis teevad kõike seda, mida pingelisem ekraanivaatamine ei paku. Tõsi, väljakujunenud lühinägevust see enam heaks nägemiseks tagasi ei pööra, kuid asjade kiiret halvemaksminekut võib takistada küll.
Samad reeglid kehtivad ka täiskasvanute kohta. Pole mõtet iga päev täpselt stopperiga aega võtta, kuid suures plaanis peaks jälgima, et liigute väljas piisavalt ning teete ekraanivaatamises pause. Pauside ajal tasub teha lihtsaid silmaharjutusi – suunata pilk mõneks minutiks kaugusesse, siis üles, paremale kõrvale, alla, vasakule kõrvale – või vastupidises järjekorras viis kuni 10 korda. Või teha silmadega ringe päri- ja vastupäeva või jälgida mõttelist autosõitu kujuteldaval 8kujulisel ringrajal teist mõned meetrid eemal. Harjutusi on erinevaid – õpetusi leiab näiteks silmaarstide kodulehtedelt, otsingusse või youtube lehele "eye exercises" märksõnu sisestades, oma arstilt või prillipoest küsides.
Lastel kasutatakse raviks väga madala kontsentratsiooniga atropiini silmatilkasid, lühinägevusega hakkamasaamiseks aga spetsiaalseid kontaktläätsesid ja muidugi prille. Lastele reeglina operatsioone ei tehata, sest laste lühinägevuse ulatus võib veel muutuda. Täiskasvanutel enamasti lühinägevus enam edasi ei arene ning tehakse ka operatsioone lühinägevuse raviks.
Apteekidest leiab ka silmadele kasulikke preparaate. Tuttavate preparaatide kõrval võib proovida ka safranit sisaldavaid tooteid, kui rahakott lubab. Viimane pole silmade tervise hoidmisel küll tuntud, kuid mõni väike uuring ütleb, et sellest maailma kallimast vürtsist võib kasu olla.
Allikad: Terviseleht, retinatoday.com, Medical News Today