Soolestiku bakterid on osa meie mikrobioomist ja on tavaliselt inimestele väärtuslikud. Vähk ja muud haigused võivad aga selle vastastikku kasuliku tasakaalu rikkuda – näiteks soodustades osade bakterite levikut ja ergutades neid vabastama toksiine või muid vähirakke mõjutavaid molekule.
Hormoonravi on kaugelearenenud eesnäärmevähi ravis standard ja see vähendab vähi kasvuks vajalike meessuguhormoonide taset. Kuid teadlased leidsid, et patsientide madal meessuguhormoonide tase võib soodustada soolestikus teatud bakterite kasvu, millest võivad saada eesnäärmevähi jaoks töötavad hormoonitehased. Ehk siis vähk suudab hormoonide tarnija blokaadi puhul välja vahetada...
Londoni vähiuuringute instituudi, Šveitsi Bellinzona onkoloogiauuringute instituudi ja Šveitsi föderaalse tehnoloogiainstituudi teadlaste meeskond kasutas nii hiirte kui reaalsete patsientide proove, et uurida, kuidas mõjutavad soolebakterid eesnäärmevähi kasvu.
Katsetes selgus, et kui eesnäärmevähiga hiirte soolestik tehti täiesti bakterivabaks, pidurdus ka vähi kasv. Ka edasised eksperimendid kinnitasid, et osad bakterid võivad vaatamata hormoonravile vähi kasvu soodustada.
Teadlased uurisid ka kahte erinevat patsientide rühma bakterite erinevusi. Esimeses rühmas oli 19 meest, kelle eesnäärmevähk allus endiselt hormoonravile ja teises 55 meest, kellel oli kaugelearenenud hormoonravile allumatu eesnäärmevähk.
Nad leidsid spetsiifilise bakteri – Ruminococcus –, millel võib olla suur roll resistentsuse kujunemisel ja vähi kasvu soodustamisel. Seevastu bakterit Prevotella stercorea seostati soodsate kliiniliste tulemustega.
See uus teadmine aitab nüüd tuvastada neid baktereid, mis võivad eesnäärmevähi kasvu soodustada või pidurdada ning ühtlasi "välja sõeluda" need mehed, kelle bakterite kooslust võiks proovida muuta parema ravitulemuse saamiseks.