Armastatud jook parandab seedimist

, ajakirjanik
Copy
Foto: Foto Tim Douglas, Pexels
  • Mõõdukas kohvijoomine võib tervisele kasulik olla

Lisaks juba teadaolevatele kohvi headele omadustele veresoonte sisekihi põletiku ja maksapõletiku alandamisel on sellel taimsel joogil teisigi häid mõjusid.

Kohv paneb jämesoole paremini tööle, muudab mikrobioomi ja soodustab nn heade mikroorganismide kasvu, kahandab maksahaiguste – sealhulgas maksavähi – ja sapikivide tekke riski.

On ka viiteid, mille järgi vähendab kohvijoomine kõhunäärme põletiku riski. Jutt on muidugi mõistlikust kohvitarvitamisest ehk kolmest kuni viiest tassist päevas.

Kohv stimuleerib hormooni gastriin eritumist, mis omakorda soodustab soolhappe sekretsiooni ja ka sapi produktsiooni. Samas pole häid tõendeid selle kohta, et kohv üksinda refluksi soodustab – võimalik, et kaasnema peab kehv toit ja ülekaal.

Kohv soodustab toidu liikumist sooles sama palju kui mistahes teraviljahelbed. Päriskohv on kofeiinivabast 25 protsenti parem ja klaasist veest parem 60 protsenti. Võimalik, et kroonilise kõhukinnisuse riski vähendab see jook samuti. Ehk teate omast käest, kuidas piimaga või ka piimata kohv vahel seedimise kiiremini käima paneb.

Allikad: Kaizo, Institute for Scientific Information on Coffee (ISIC)

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles