E, 30.01.2023

Munasarjavähi uus raviskeem annab suurepäraseid tulemusi

, ajakirjanik
Munasarjavähi uus raviskeem annab suurepäraseid tulemusi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Anna Tarazevich, Pexels
  • Vähiravimitele tuleb lisa

Noortel naistel harva esineva kasvaja vastu on nüüd olemas palju paremini toimiv ravi.

Tuhanded naised saavad abi uuest raviskeemist, mis paneb pea pool teatud harvaesinevatest munasarja kasvajatest (ingl k low-grade serous ovarian cancer) kokkutõmbuma ka siis, kui haigus on oma olemuselt raskelt ravile alluv. Tegemist on noortel naistel esineva aeglaselt kasvava, kuid ravile väga halvasti alluva kasvajavormiga. Eksperdid on uut ravimite kombinatsiooni nimetanud juba “fantastiliseks”. Esimeste katsete tulemused, millest räägiti eelmise aasta Euroopa onkoloogide kongressil, on igal juhul väga head. Tegemist on kahe uue ravimi – defaktiniibi ja VS-6766 kombinatsiooniga. Esimeses katses, mille tegi Londonis asuv Vähiuuringute instituut (ICR), osales 24 patsienti, kellest 46% nägid oma kasvaja koomamaletõmbumist. Tavaline ravile reageerimise määr on seni olnud 13-14% juures. Kui samasugused tulemused tulevad ka suurema arvu patsientidega tehtud katses, mis praegu on ettevalmistamisel, siis on lootust, et ravim tuleb kiiresti tavakasutusse. USA Toiduainete ja Ravimite amet andis ravimite kombinatsioonile juba läbimurde-ravi staatuse. Sama ettevõte - Verastem Oncology - on alustanud ka katseid teiste kasvajatega ning sealgi on esimesed tulemused julgustavad.

Kongressil pälvis tähelepanu ka AstraZeneca ravimi Enhertuga tehtud katse, kus osales 500 metastaatilise rinnavähiga patsienti üle ilma. Seal saadi tulemuseks haiguse edasiarengu ja surma riski 72% vähenemine, mis on samuti vägagi muljetavaldav tulemus.

Allikad: Terviseleht, ESMO

Vt ka : https://www.onclive.com/view/fda-grants-breakthrough-therapy-designation-to-vs-6766-defactinib-for-recurrent-low-grade-serous-ovarian-cancer

Märksõnad
Tagasi üles