Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Kaasasündinud südamerikete teadlikkuse nädal keskendub õigeaegsele avastamisele

Copy
7.–14. veebruaril tähistatakse rahvusvahelist kaasasündinud südamerikete nädalat.
7.–14. veebruaril tähistatakse rahvusvahelist kaasasündinud südamerikete nädalat. Foto: Shutterstock

7.–14. veebruaril tähistatakse rahvusvahelist kaasasündinud südamerikete nädalat, mille eesmärk on tõsta inimeste teadlikkust kaasasündinud südamerikete olemasolust, nende jälgimise ja ravimise vajadusest ning võimalustest.

Kaasasündinud südamerikete teadlikkuse nädal kannab nime «Väikesed südamekangelased», mis viitab väikelapseeas korrigeeritud südameriketele – väikestel südamekangelastel ja nende peredel on lapse kooliminekuks selja taga juba vapralt üle elatud südameoperatsioon.

Tartu Ülikooli Kliinikumi 3. kliinilise valdkonna juhi ja südamekliiniku arst-õppejõu Alar Irsi sõnul on viimastel aastatel suur osa tähelepanust tervishoius püsinud Covid-19 pandeemial ja selle ületamisel, mistõttu on oluline tuletada meelde ka teiste haiguste puhul vajalikku varajast sekkumist või hoolikat jälgimist.

«Kaasasündinud südamerikke õigeaegne diagnoos ja ravi ning korraline jälgimine võimaldab patsiendile hea kvaliteediga elu. Sealjuures võib hilinenud diagnoos teatud juhtudel muuta ravi võimatuks. Parimat ravi saab pakkuda kaasasündinud südamerikete puhul vaid nii erialaülese kui haiglatevahelise koostöö käigus,» rõhutas dr Irs. Seetõttu on liitunud nädalaga «Väikesed südamekangelased» ka Tallinna Lastehaigla ning Eesti Kardioloogide Selts.

Kvaliteetse ravikäsitluse tagamiseks toimub kaasasündinud südameriketega laste ravi- ja jälgimine nii Tartu kui Tallinna lastekardioloogide poolt, kelle otsusel ja suunamisel toimub südamerikete kirurgiline ravi. Eestis toimub kaasasündinud südamerikete korrigeerimine Tartu Ülikooli Kliinikumis, seda olenevalt rikkest kas avatud operatsiooni või veresoonekaudse metoodika abil. Nii on professionaalsel ja erialadeülesel ravimeeskonnal võimalik korrigeerida kaasasündinud südamerikkeid juba vastsündinul.

Tallinna Lastehaigla kardioloogiateenistuse juhataja dr Maila Raidmäe sõnul on Põhja-Eesti piirkonnas elavad südameriketega lapsed on jälgimisel Tallinna Lastehaiglas.

«Meil on aastatepikkune väga hea koostöö Tartu kolleegidega. Vajalikud operatsioonid tehakse Tartu Ülikooli Kliinikumi kardiokirurgia osakonnas, enne ja pärast käivad lapsed Tallinna lastekardioloogide juures. Nõu ja abi saame ka Soome kolleegidelt Helsinkis, kus just praegu on lastekardioloogia residentuuri raames õppimas noor arst Tallinnast.»

Kaasasündinud südamerikete kompetentsikeskuse üks eestvedajatest, kliinikumi südamekirurg dr Raili Ermel selgitab, et keskmiselt üks sajast sündinud lapsest sünnib kaasasündinud südamerikkega, mis Eestis tähendab keskmiselt 100 last aastas.

Dr Raili Ermel.
Dr Raili Ermel. Foto: Jassu Hertsmann

«Kaasasündinud südamerikkeid on palju erinevaid, varieerudes «väikesest august südames» kuni ühe südamepoole puudumiseni. Suur osa kaasasündinud südamerikkeid on tänapäeval korrigeeritavad, mistõttu on nende ülesleidmine oluline juba raseduse ajal. See on ka põhjus, miks rasedusaegselt tekkinud kahtlusel südamerikkele, viiakse läbi loote südame ultraheliuuring, kus uuritakse süvendatult just südame ehitust ja toimimist. Tartu Ülikooli Kliinikumis osaleb loote südame ultraheliuuringul ka suurte kogemustega lastekardioloog, kes konsulteerib tulevasi lapsevanemaid lähtuvalt diagnoositud rikkest. Teatud südamerikked (nt suurte arterite transpositsioon ja muud kriitilised südamerikked) vajavad kiiret ravi ja sekkumist kohe vahetult pärast sündi,» kirjeldas diagnoosimise ja ravimise protsessi dr Ermel.

Kaasasündinud südamerikke korral ning ka rikke korrigeerimise järgselt, vajab laps lastekardioloogilist jälgimist, täiskasvanuks saades kaasasündinud südameriketele spetsialiseerunud kardioloogi jälgimist eluaegselt. Diagnoosi jälgimise vajalikkust kogu elu jooksul silmas pidades, on südamerikke korral võimalik elada hea elukvaliteediga. Kõige keerulisemad ja harvemad juhud Eesti lastel arutatakse läbi Helsingi Uue Lastehaigla kolleegidega ning vajadusel saadetakse lapsed Helsingisse ravile – eesmärgiks pakkuda väikestele patsientidele võimalikku parimat ravikäsitlust.

Tagasi üles