Samuti märkasid teadlased, et madal GPx3 aktiivsus seostus suurenenud riskiga, et vähk tuleb peale ravi tagasi. GPx3 on üks olulisemaid antioksüdante inimese kehas ning sellel on terve hulk elutähtsaid funktsioone, sealhulgas rakkude kaitsmine oksüdatiivset stressi põhjustavate vabade radikaalide eest. Rinnavähk on haigus, mida tavaliselt seostatakse potensiaalselt ohtlike vabade radikaalde kõrgenenud tasemega.
Euroopa on seleenivaene piirkond
Rinnavähil on mitmeid riskifaktoreid, mis suurendavad kasvaja tekke riski. Nendeks on näiteks pärilik-geneetiline eelsoodumus (kuni 10% juhtudest), vanus, keskkonnareostus mitmesuguste endokriinsüsteemi kahjustavate ainetega, östrogeeni tase. Lähtudes uuest Rootsi-Saksa uuringust mängib ka seleeni kõrgem tase immuunsüsteemi tugevdamisel oma positiivset rolli. Kõrgema seleenitaseme kasu on näidatud üle maailma läbi viidud uuringutega ja see kehtib ka mitmete teiste kasvajate (maksakasvajad näiteks), aga ka viirusinfektsioonide, südame-veresoonkonna haiguste, diabeedi, astma, meeleoluhäirete, mäluprobleemide, meeste viljatuse, raseduse ja isegi luude-liigeste tervise puhul.
Seleenitase Euroopa põllumajandusmullas on madal, mis tähendab, et eurooplased saavad toidust (võrreldes teistes, kõrgema pinnase seleenisisaldusega maailma piirkondades elavate inimestega) liiga vähe seleeni. Seleenivaegusega toidus paistab silma eriti Ida-Euroopa piirkond - Lääne-Euroopas on suures osas tingimused veidi paremad, kuid ei küüni enamasti USA tasemele, kus toodetud toit on seleenist rikkam.
Seleeni leidub kõige enam tuunikalas, tursas (vähendab elavhõbeda kahjulikku toimet), läätsetes, lihas, kartulis, pähklites, sibulas ja tervaviljas. Seleenisisaldus on neis siiski väga kõikuv ja sõltub konkreetsest kasvukeskkonnast ehk pinnasest.
Paljud võtavad seleeni toidulisandina, olemaks täiesti kindel, et kehale on tagatud piisav seleenivaru.
Parim toime on seleenipärmil
Seleen on saadaval nii orgaanilises kui anorgaanilises vormis. Uuringud näitavad, et seleeni orgaaniliselt seotud vormid on keha jaoks lihtsamad imendada ja kasutada.
Just sel põhjusel valisid Rootsi teadlased ka oma murrangulise südametervise uuringu KiSel-10 jaoks just seleenipärmi preparaadi, mis sisaldab mitmeid erinevaid seleenivorme. See uuring avaldati aastal 2013 ajakirjas International Journal of Cardiology ning selle tulemused näitasid selgelt, et mõistlikus koguses seleeni ja koensüüm Q10 koostarvitamine aitas vähendada südamesurmade arvu ja parandada elukvaliteeti nii meestel kui ka naistel.
Allikad: Redox Biology 2021; Nutrients jt.