Teadlased uurisid viirusnakkuse mõju T-rakkudele, immuunrakkude rühmale, millel on paljudes autoimmuunhaigustes võtmeroll. Hiirtega läbi viidud uuringus näitasid teadlased, et hiire roseoloviirus nakatab tüümust ehk harkelundit – organit, kus tuvastatakse ja elimineeritakse ennasthävitavad T-rakud – see häirib organi skriinimisprotsessi. Mitmed kuud pärast nakatumist areneb hiirtel mao autoimmuunhaigus, mida juhivad ennasthävitavad T-rakud, vahendab Washingtoni ülikool.
Süüdlane, kes ei viibi kuriteopaigas
Uuring, mis avaldati 28. veebruaril ajakirjas Journal of Experimental Medicine, kirjeldab varem tundmatut viisi, kuidas viirus võib autoimmuunsuse vallandada. Lisaks viitab see sellele, et inimese roseoloviirused, hiire roseoloviiruse lähisugulased, annavad alust inimeste autoimmuunhaiguste võimalike põhjuste uurimiseks.
«On väga raske leida süüdlast kuriteos, mis pole kunagi olnud isegi kuriteopaigas,» ütles uuringu vanemautor, professor Wayne M. Yokoyama. «Arstina vaatame sageli otse haigesse koesse ja kui viirust ei leia, siis järeldame, et haigust ei põhjustanud viirus. Siin on aga olukord, kus viirus teeb oma kahju hoopis mujal – viirus läheb harknäärmesse, kus T-rakud läbivad protsessi, mille käigus valitakse välja need rakud, mis on kasulikud immuunkaitseks, kuid vabanevad ka T-rakkudest, mis tõenäoliselt kahjustavad organismi enda kudesid. Ja me avastame, et kogu see protsess, T-rakud, mis ei tohiks tüümusest lahkuda, väljuvad ja ilmuvad kuude pärast maos, põhjustades autoimmuunhaigust kohas, mis pole kunagi viirusega nakatunud.»
Inimese ja hiire roseoloviirused kuuluvad herpesviiruste perekonda. Inimestel põhjustavad roseoloviirused roseoolat, kerget lapseea haigust, millega kaasneb mõnepäevane palavik ja lööve. Enamik inimesi on lasteaias käimise ajaks nakatunud vähemalt ühe roseoloviirusega. Nagu teisedki herpesviirused, jääb viirus niiöelda uinunult organismi ja põhjustab harva sümptomeid pärast esmast nakatumist.