Raseduse alguses on suurenenud unevajadus tavaline. «Tingitud on see sellest, et keha harjub uute hormoonidega, mistõttu naine tunneb end rohkem väsinuna,» ütleb ITK Naistekliiniku emadusnõuandla ämmaemandusjuht Silja Staalfeldt-Rahumägi.
«Oluline on siis puhkamiseks alati aega võtta ning väsimustunnet mitte eirata. Esimese rasedustrimestri lõpuks olukord muutub – energia taastub ja paljud lapseootel naised ütlevad, et alates siis hakkavad nad rasedus tõeliselt nautima.»
Kui magada liiga vähe, on keha stressis
Neile, kelle elutempo on kiire, võib pikema uneaja planeerimine olla keeruline. Sellisel juhul võib olla abi sellest, kui reeglid enda jaoks paika panna.
«Kasvõi teha endaga kokkulepe, et minna tööpäeviti üks tund varem magama. Või teine võimalus – nädalavahetustel end korralikult välja magada,» ütleb Silja Staalfeldt-Rahumägi.
Normaalne uneaja pikkus täiskasvanutel on 8–10 tundi. Raseduse esimese trimestril tasub seda soovitust järgida, sest kui magada liiga vähe, on keha stressis.
«Unevõlaga sünnitama minnes võib sünnitus kujuneda ka raskemaks, sest väsinud organism ei jaksa pingutusega toime tulla. Unepuudust seostatakse ka erinevate krooniliste haigustega, sealhulgas II tüüpi diabeedi, rasvumise ja depressiooniga. Seega on parem und tõsiselt võtta,» soovitab ITK Naistekliiniku emadusnõuandla ämmaemandusjuht.
Unevõlaga sünnitama minna ei tasu
Teisel trimestril enesetunne rasedana paraneb ning võimalik on nii mõndagi ette võtta: rohkem kodust välja minna, kinos ja sõpradega kohtumas käia. Seda aega tasub kasutada ja nautida, sest alates 7. raseduskuust võib hakata organism taas väsimusest märku andma ning unevajadus suureneb.