I tüüpi diabeet on põhjustatud insuliini tootvate rakkude hävimisest, mille tulemusena peavad patsiendid insuliini igapäevaselt süstima. Seda diabeeditüüpi on kogu maailma näitajatega võrreldes just Soomes kõige rohkem - lausa 50 juhtu 100 000 elaniku kohta. Eestis on sama arv 10-11 juhtu ja Jaapanis, Koreas ning Hiinas 0,2 kuni 5 juhtu 100 000 elaniku kohta.
Insuliini sekretsiooni saab diabeedihaigetel taastada, siirates ajusurnud elundidoonori kõhunäärmest eraldatud beetarakke. Seda ravi pole aga laialdaselt kasutusele võetud, kuna ühe diabeetiku ravimiseks on vaja rakke vähemalt kahelt doonorilt ning kaasneb ka äratõukereaktsioon koos kõigi tagajärgedega.
Ka varem on püütud tüvirakkudest korralikult töötavaid beetarakke toota, mis võiks selle ravi tavalisemaks muuta. Kuid seni pole see eriti hästi õnnestunud - insuliini eritamine neist rakkudest on halvasti reguleeritud ehk siis ei vasta enamasti vajadusele. Helsingi ülikooli professori Timo Otonkoski juhitud uurimisrühm on teinud teedrajavaid jõupingutusi tüvirakkudest toodetud pankrease rakkude “töökorralduse” parandamiseks.
Hiljuti avaldatud ulatuslikus artiklis on nad esimest korda näidanud, et tüvirakud võivad moodustada rakke, mis jäljendavad täpselt normaalseid pankrease saarekesi nii struktuuri kui ka funktsiooni poolest. Artikkel ilmus ajakirjas Nature Biotechnology ja seda on rahastanud peamiselt Soome teaduskeskus MetaStem.
"Meie uuringus reguleeriti insuliini sekretsiooni rakkudes tavapäraselt ja rakud reageerisid glükoositaseme muutustele isegi paremini kui kontrollrühmana kasutatud elundidoonoritelt eraldatud pankrease saarekesed," ütleb uuringus osalenud Väinö Lithovius.
Kõige põhjalikum beetarakkude funktsiooni uuring