Pikalt ekraanide ees töötamine, lugemine, järjepidev televiisori vaatamine ning nutitelefoni kasutamine nõuavad silmadelt pidevat pingutamist. Silmad on suurema osa päevast ühes sundasendis, mis tekitab silmades krampe ning on sage põhjus erinevate vaevuste tekkeks. Peamised kaebused ongi silmade kuivus, sügelus ja punetamine, peavalu, unetus ning halvenenud nägemine.
Mis on sinine valgus ja miks see halb on?
Sinine valgus on kõige suurema energiaga osa nähtavast päikesevalgusest ning inimese keha seostab seda ajaga, mil päike paistab. Looduslikult saadud sinine valgus pole halb, kuna see hoiab meid erksana. Erinevad ekraanid kiirgavad sinist valgust aga ööpäevaringselt ning see takistab kehas melatoniini ehk uinumiseks vajaliku hormooni teket. Seega õhtuti pikalt ekraani vaadates võib uinumine olla raskendatud, kuna organism arvab, et on päev ja ei tohi magama jääda.
USA-s Toledo Ülikoolis hiljuti läbiviidud uuring kinnitas, et sinisel valgusel on otsene seos pimedaks jäämise kiirenemisega. Teadlaste töögrupp leidis, et sinine valgus algatas silmades keemilised reaktsioonid, mille tõttu tekkisid silmarakkudele mürgised molekulid. Nende kahjulikku mõju suutis täie tervise juures olev keha küll mõnel määral tõrjuda, ent mida vanema või nõrgema immuunsüsteemiga inimesega tegu oli, seda kaitsetum ta sinise valguse mõjude eest oli. Kui teisi rakke tekib kehas pidevalt juurde, siis nägemiseks vajalikke kepikesi ja kolvikesi pärast nende hävinemist enam juurde ei teki.