«Jumalad on Eestit tõesti väga hoidnud, sest peale 2001. aasta metanoolitragöödiat pole siin suurõnnetusi toimunud. Küsimus pole, kas juhtub, vaid mis ja millal juhtub. 30 aastat oli rahulikku aega, nüüd on koroonakriis ja põgenikekriis ja annaks Jumal, et sõda ei tuleks, aga nagu sõjaväes öeldakse: looda parimat, ent valmistu halvimaks,» sõnas erakorralise meditsiini arst Kuido Nõmm.
«Kas oleksime võinud koroonakriisiks riigi tasemel olla kahe aasta eest paremini valmis – jah, aga et me üldse polnud valmis, seda ka ei saa öelda,» sõnas Varblane. «Peame olema tänulikud ebolale, sest ebolaohu tõttu muretseti mingidki varud. Kui seda poleks olnud, siis oleksime olnud koroona ees ikka palju halvemas seisus, kui me olime,» nentis Nõmm.
«Igal aastal toimub Eestis päris palju kriisiõppusi, mis lõpevad haigla ukse juures. Tegelikkuses lõpetaks need inimesed haiglas. Haigla valmisolek suurõnnetuste puhul kannatanuid vastu võtta on väga madal, enamik inimesi, kes peaksid sellega tegelema, ei tea sellest kriisiplaanist midagi,» märkis Nõmm.
«Plaanid on läbi proovimata, kaasajastamata. Peab olema kõigepealt plaan, kriisiõppuse käigus peab plaani läbi proovima ja siis tegema muudatusi, see on selline tsükliline tegevus. Meie oleme sinna algusesse kinni jäänud, et plaan küll on, aga see pole levinud nende inimesteni, kes peaks seda rakendama. Miks see nii on? Sest riik pole sinna panustanud,» lisas ta.