Nendest toiduainetest võib saada üledoosi

PM Tervis
Copy
Foto: Shutterstock

Mõned toiduained võivad suures koguses inimorganismile halvasti mõjuda ning mõnel juhul ka eluohtlikult.

Suhkur – suurendab diabeedi, südamehaiguste ja vaimsete häirete riski ning põhjustab ülekaalu ja rasvumist. Liigse suhkru tarbimise sümptomid on väsimus, meeleoluhäired, keskendumisvõime puudumine ja suurenenud söögiisu. Täiskasvanud normaalkaalus inimesele võib surmavalt mõjuda umbes kaks kilo suhkrut korraga.

Must lagrits – lagritsajuur sisaldab glütsürritsiinhapet, mis annab lagritsale magusa maitse. Glütsürritsiinhape mõjutab kaaliumi sisaldust organismis ning kui kaaliumi on organismis liiga vähe, tekib ohtlikult kõrge vererõhk, südamerütmihäired ja halvimal juhul infarkt. Lagrits võib mõjuda kahjulikult, kui seda vähemalt kahe nädala jooksul iga päev 60 grammi süüa.

Alkohol – täiskasvanud normaalkaalus mehele võib surmavalt mõjuda 27 45-milliliitrist portsjonit kanget alkoholi ühe tunni jooksul. Alkoholi üledoosi suremine on aga harv, sest inimene hakkab enne sellise koguse tarbimist oksele või kaotab teadvuse.

Kohv – kümme grammi kofeiini võib inimesele mõjuda surmavalt, kuid kuna üks tass sisaldab keskmiselt 100–200 milligrammi kofeiini, on raske juua piisavalt lühikese aja jooksul eluohtlikus koguses kohvi. Energiajoogid seevastu sisaldavad 200–300 milligrammi kofeiini ning limonaadid keskmiselt 70 milligrammi kofeiini. Surmavalt võib mõjuda umbes 30 energiajooki lühikese aja jooksul, kuid organism lakkab töötamast (tekkida võib oksendamine, seedeprobleemid, krambid), enne kui inimene jõuab tarbida eluohtlikus koguses kofeiini.

Valge tuunikala – see liik sisaldab oluliselt rohkem elavhõbedat kui teised tuunikala liigid. USA toidu- ja ravimiameti soovitus on mitte süüa üle ühe konservi nädalas. Elavhõbe mõjutab aju toimimist ning võib põhjustada kognitiivse võimekuse vähenemist ja närvisüsteemi häireid.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles