E, 5.12.2022

Apteekides saab taas vaktsineerida puukentsefaliidi vastu

BNS
Apteekides saab taas vaktsineerida puukentsefaliidi vastu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Puugid ­levitavad kaht haigust: puukborrelioosi ja -entsefaliiti.
Puugid ­levitavad kaht haigust: puukborrelioosi ja -entsefaliiti. Foto: Aivar Ruukel

Soovijad saavad esmaspäevast taas ligi 30 apteegis üle Eesti puukentsefaliidi vastu vaktsineerida. Sel aastal vaktsineeritakse apteekides 13 linnas ja asulas ning vaktsiinisüsti maksumus jääb 36–39 euro vahele.

Eesti Proviisorapteekide Liidu juhi Ly Rootslase sõnul on päevakajaliste teemade kõrval vaja mõelda ka saabuvale kevadele ja kaitsta end aegsasti raske puugihaiguse eest. «Kohe-kohe on kevad käes ning puugid taas liikvel. Eesti asub piirkonnas, kus puugid kannavad edasi mitmeid haigusi. Puukentsefaliit, mida saab ennetada vaktsineerimisega, on neist kõige raskem. Apteekidel on hea meel, et saame vaktsineerimisele kaasa aidata,» ütles Rootslane.

Puukentsefaliidi vastu vaktsineeritakse kolme süstiga, esimesed kaks ühe- kuni kolmekuulise vahega ning kolmas 9–12 kuud hiljem. Pärast seda tuleb esimene kordussüst teha kolme aasta möödudes, järgmised sõltuvalt patsiendi vanusest kas kolme- või viieaastase intervalliga.

Ly Rootslane soovitab enne aja broneerimist üle vaadata, kui palju aega on möödunud eelmisest vaktsineerimisest ning kui kaugel on inimese vaktsineerimisskeem.

«Kui te varem ei ole puukentsefaliidi vastu vaktsineerinud, siis on just nüüd on õige aeg alustada. Revaktsineerimiseks on kevadine aeg samuti kõige õigem. Puugid on Eestis aktiivsed tavaliselt aprillist kuni oktoobrini ning sellesse perioodi jääb ka enamik haigusjuhte,» selgitas Rootslane.

Lisaks saab apteekides endiselt vaktsineerida Covid-19 ja gripi vastu. Paljudes Euroopa riikides on vaktsineerimine apteekides püsiteenus ning nende riikide kogemus näitab, et see on aidanud oluliselt tõsta elanikkonna vaktsineerituse taset.

Maailma Tervishoiuorganisatsiooni (WHO) määratluse kohaselt asub Eesti piirkonnas, kus tuleks puukentsefaliidi vastu vaktsineerida kogu elanikkond. Puukentsefaliidi vastu soovitatakse kindlasti vaktsineerida metsatöölistel, välitingimustes viibivatel kaitseväelastel, piirivalvuritel, jahimeestel, aga ka sageli marjul või seenel käivatel inimestel.

Puukentsefaliit on kesknärvisüsteemi nakkushaigus, mida põhjustab puukentsefaliidi viirus. Puukentsefaliidi viiruste ülekandjateks inimestele on puugid, kes puugihammustuse teel kannavad ühtlasi üle ka viirusi. Kolmandikul nakatunutest võib viirus edasi tungida ajju ja ajukelmetele ning põhjustada erinevat meningiiti või meningoentsefaliiti. Jääknähte, nagu tasakaalu- ja koordinatsioonihäired, jäsemete halvatused, peavalu, keskendumis- ja mäluhäired, esineb 26–46 protsendil haigust põdenud patsientidest. Puukentsefaliit võib 1,4 protsendil juhtudest lõppeda surmaga. Puukentsefaliidi vastu puudub spetsiifiline ravi, haigust ravitakse sümptomaatiliselt. Haigust on võimalik ennetada vaktsineerimisega.

Märksõnad
Tagasi üles