Mürgistusennetusnädal pöörab tähelepanu eakatega juhtuvatele õnnetustele

PM Tervis
Copy
Eelmisel aastal oli eakatega seotud mürgistusnõustamistest 54 protsenti seotud ravimite, kemikaalide või pakendite segiajamisega.
Eelmisel aastal oli eakatega seotud mürgistusnõustamistest 54 protsenti seotud ravimite, kemikaalide või pakendite segiajamisega. Foto: Shutterstock

21.–25. märtsil on mürgistusennetusnädal, millega pööratakse tähelepanu enamlevinud mürgistusohtudele ja antakse soovitusi nende vältimiseks. Kõik mürgistused on ennetatavad ja ennetusnädalal jagavad selleks soovitusi mürgistusteabekeskuse spetsialistid. 

«Mürgistused on õnnetused, mida on võimalik ette näha ja seega ennetada. Sel aastal keskendume mürgistusennetusnädalal eakaid kimbutavatele mürgistustele. Eelmisel aastal oli eakatega seotud mürgistusnõustamistest 54 protsenti seotud ravimite, kemikaalide või pakendite segiajamisega ning 39 protsendil juhtudest unustati, et ravim oli juba võetud ning seda manustati teist või kolmandat korda. Need mürgistused on õigete harjumuste abil välditavad,» ütles terviseameti mürgistusteabekeskuse juht Mare Oder.

2021. aastal tehti mürgistusinfoliinile üle 3000 kõne. Võrreldes varasema aastaga on kõnede arv pisut vähenenud ja seda eelkõige väikelastega seotud mürgistuste vähenemise tõttu.

«Mürgistusennetusnädalad aitavad teadlikkust tõsta ja mürgistusi ennetada. Eelmise aasta märtsis keskendusime väikelaste ja eriti alla üheaastaste laste mürgistustele. Statistika näitab, et ülejäänud aasta jooksul vähenes alla üheaastastega juhtunud mürgistuste arv pea poole võrra ja vähenemine oli ka teistes eelkooliealiste laste vanusegruppides,» selgitas mürgistusteabekeskuse juht.

Eestis juhtub aastas umbes 5300 mürgistusõnnetust, kus kannatanu pöördub haiglasse. Osa neist juhtumitest ei vaja tegelikult haiglaravi, vaid piisab kodusest ravist mürgistusinfoliini 16662 spetsialisti nõuande järgi. Ligi 90 protsenti mürgistusinfoliinil nõustatud õnnetustest juhtub kodus.

Eestis tegutseb ööpäevaringne mürgistusinfoliin 16662, kust saab alati abi küsida, kui mürgistus on juhtunud või kahtlustatakse selle toimumist. Telefoniliinile helistamine on anonüümne ja kohaliku kõne hinnaga (välisriigist helistades +372 794 3794).

«Mürgistusinfoliinile võib helistada mistahes mürgistusjuhtumi või selle kahtluse korral. Olgu see seotud kodukeemia, taimekaitsevahendite, väetiste, putuka- ja näriliste tõrjevahendite, kosmeetika, loodustoodete, ravimite, narkootiliste ainete, seente, taimede, marjade, mürgiste loomade hammustuste, mürkgaaside, alkoholi või reisidel tekkinud mürgistustega,» julgustas Oder infoliini kasutama.

Mürgistusennetusnädal toimub igal aastal märtsi kolmandal nädalal ja sellega tähistatakse maailma esimese mürgistusteabekeskuse käivitamist Ameerikas 1961. aastal. Mürgistusennetusnädala ellukutsumise eesmärk on tõsta inimeste teadlikkust mürgistustest, vähendada mürgistuste arvu ning arendada ennetustegevust.

Tagasi üles