Ukrainas katastroofiabi osutava organisatsiooni Project Hope globaalse tervishoiu asepresident Chris Skopec, kes viibis eelmisel nädalavahetusel Lvivis humanitaarabi koordineerimas, ütles CNNile, et kuna ukrainlased on ümberasustatud ja tervishoiuasutused on konfliktijoonel, teenindavad Lääne-Ukraina haiglad kaks korda rohkem inimesi kui tavaliselt. Mõnel haiglal võib oma reservides olla piisavalt meditsiinitarbeid, kuid nad saadavad osa oma varudest Ida-Ukrainasse, kus ressursse napib.
«Pole mitte ühtegi haiglat, mida sõda mõjutanud poleks, isegi siis, kui nad ei asu konfliktipiirkonnas. Kõik tunnevad survet,» lisas Skopec.
Insuliinipuudusega asi ei piirdu
Dr Nuha El Sayed, Ameerika Diabeediassotsiatsiooni tervishoiu parandamise asepresident ja Harvardi meditsiinikooli endokrinoloog, ütles, et vaja on ka glükoosi testimise tarvikuid.
«Suhkruhaiged, kes kasutavad insuliini, vajavad veresuhkru taseme mõõtmiseks testribasid, et määrata, kui palju insuliini nad vajavad. Ilma õigete testimisvahenditeta on see nagu «pime insuliini kasutamine»,» ütles El Sayed.
Teine murekoht on insuliini õige doseerimine ja säilitamine. Kuna inimeste endi või haiglate varud on otsakorral, ei pruugi inimestel olla tagatud juurdepääs oma tavalisele insuliinitüübile, sest annustamine sõltub tüübist.
Ka Ukraina külm ilm on insuliinile ohtlik. El Sayed ütles, et insuliin võib madalatel temperatuuridel ilma nõuetekohase ladustamiseta muutuda ebaefektiivseks, eriti kuna rünnakud jätavad mõne koha ilma elektri või soojuseta.
Piirideta Arstide hädaabiprogrammi juht Kate White sõnas, et Ukraina haiglad ei näe enam ainult otseseid sõjaohvreid, vaid ka kaudseid ohvreid: krooniliste haigustega inimesi, kes on jäänud ilma oma tavapärasest ravist. «Inimesed on kaotanud juurdepääsu ravimitele, tavapärasele tervishoiuteenuse osutajale ja tavapärasele kohale, kuhu nad varem abi saamiseks pöördusid.»