Saada vihje

Perearst kirjeldab sagedasi pika Covidi sümptomeid ja kuidas neid leevendada (1)

Piret Rospu. FOTO: Sander Ilvest
Piret Rospu. FOTO: Sander Ilvest Foto: Sander Ilvest

Perearst Piret Rospu seletas, et pikaks Covidiks nimetatakse seda, kui haiguse sümptomid pole vähemalt 12 nädala jooksul taandunud ja selle taga pole mingisugust muud haigust. Tema sõnul on kirjeldatud üle 200 sümptomi, vahendab Med24.

Pikka Covidit tekib rohkem vaktsineerimata inimestel. Rospu rõhutas, et pika Covidi eest kaitseb kõige paremini vaktsineerimine.

On ka teada, et kui inimene oli vaktsineerimata, haigestub ja saab pika Covidi, siis seejärel vaktsineerides 31 protsendil sümptomid kadusid, viiel protsendil need paranesid, 29 protsendil sümptomid ei muutunud ja kolmel protsendil need halvenesid.

Pika Covidi puhul on kõige sagedasem probleem väsimus, nii et mõnel päeval on kõik hästi ja teisel ei ole. Sarnasusi on kroonilise väsimuse sündroomiga. Teine sümptom on köha.

Sage probleem on õhupuudus. Eriti, kui on olnud kopsupõletik. Kindlad hingamistehnikad aitavad enesetunnet parandada, samuti aeg. Ohtlik on see, kui õhupuudus tekib järsku ja on raske või tugev ja võib olla koos rindkere valuga – siis tuleks arsti poole pöörduda.

Veel võib tekkida düsfunktsionaalne hingamine ehk mõnikord peale Covidit inimesed justkui ei oska hingata, hingatakse teistmoodi, energiamahukalt ja ebaefektiivselt. Kaasneda võivad ärevus, köha, pindmine sage hingamine, sage ohkamine, kurguköha, tõusnud vajadus sügavalt sisse hingata. Abiks on hingamisharjutused.

«Rindkerevalu on samuti üpris sage,» jätkas Rospu. Arsti vastuvõttu vajab rindkerevalu, mis on järsku tekkinud, tugev, halveneb füüsilisel pingutusel või kiirgub lõuga, vasakule õlga, kätte või abaluu taha.

Peale Covidi põdemist esineb südameprobleeme – näiteks südamelihasepõletik, südamepaunapõletik, südame rütmihäired. Samuti on soolestikuprobleeme. Võib esineda kroonilist kõhulahtisust, kõrvetisi, puhitust, kõhuvalu, kiiresti tekkivat täiskõhutunnet ja aeglast seedimist. Võib proovida toitumise muutmist.

Muid probleeme on veel terve pikk rida: muu hulgas diabeet (uus või olemasoleva halvenemine), kilpnäärmeprobleemid, neerufunktsiooni halvenemine, liigese- ja lihasevalud, mis võivad sarnaneda reumale, nahalööbed ja nõgestõbi, trombid ja hüübimisprobleemid. Pikk Covid võib mõjutada ka suguteid. Meestel rohkem kui naistel – muu hulgas näiteks erektsioonihäired, sperma kvaliteedi langus. Naistel on kirjeldatud tsüklihäireid, mis on hästi sagedased. 

Kommentaarid (1)

Märksõnad

Tagasi üles