Eesti inimestel on keerulised ajad, aga kasvanud teadlikkus vaimse tervise hoidmisest

PM Tervis
Copy
Teadlik tähelepanu pööramine headele suhetele, toitumisele, unele, meeldivatele emotsioonidele ning liikumisele on keerulisel ajal toeks.
Teadlik tähelepanu pööramine headele suhetele, toitumisele, unele, meeldivatele emotsioonidele ning liikumisele on keerulisel ajal toeks. Foto: Shutterstock

Peaasi.ee kevadise vaimse tervise vitamiinikampaania vältel toimus emotsionaalse enesetunde testimine 300 ettevõttes. Selle käigus said ülevaate oma emotsionaalsest enesetundest ligi 9000 töötajat. Kuigi märkimisväärsel hulgal inimestest on vaimselt raske, leitakse üha enam tasakaalu vaimse tervise väärtustamisest ning selle tugevdamise heaks tegutsemisest.

Küsitluse tulemustest ilmneb, et märkimisväärsel osal inimestest on vaimselt keerulised ajad. Silma torkab tendents, et mida vanem inimene, seda vähem on tal vaimse tervise raskuste tunnuseid. Näiteks depressiooni tunnuste osas oli raskusi märkinud 27 protsenti vanuserühmas 50-59 ja 48 protsenti vanuserühmas 20-29 vastanutest. Eelmisel aastal samal perioodil läbiviidud küsitlusega võrreldes on raskuste tunnuste osakaal vaid mõne protsendipunkti võrra kõrgemal tasemel. Näiteks 2021. aasta küsitluses oli ärevuse tunnuseid 33 protsendil vastanutest, sel aastal 37 protsendil.

Koondtulemustest selgus, et vastanute hulgas oli depressiooni tunnuseid 36 protsendil, üldistunud ärevuse tunnuseid 37 protsendil, sotsiaalärevuse tunnuseid 21 protsendil, uneprobleemide tunnuseid 39 protsendil ja vaimse kurnatuse märke 47 protsendil vastanuist. Küsitluses osalejad said koheselt soovitusi, mida oma vaimse tervise parandamiseks ette võtta.

«Vastukaaluks murelikele numbritele, nägime sel aastal varasemast arvukamat osavõttu vaimse tervise vitamiinikuurist. Märtsis sai iga nädal soovitusi vaimse vastupanuvõime tugevdamiseks 64 000 inimest. Hea meel oli näha, et osaleti koos meeskondade, klasside või peredega,» räägib Peaasi.ee tegevjuht Anna-Kaisa Oidermaa.

«Osalejate tagasiside põhjal tuli esile, et teadlik tähelepanu pööramine headele suhetele, toitumisele, unele, meeldivatele emotsioonidele ning liikumisele olid inimestele keerulisel ajal toeks. Vaimse tervise tugevdamine ei pea alati olema keeruline või ajamahukas,» lisab Oidermaa.

Vaimse tervise vitamiinikuuri juhised, soovitused ja töölehed on edaspidi tasuta kättesaadavad kõigile huvilistele Peaasi.ee portaalis.

MTÜ Peaasjad tegeleb vaimse tervise edendamise, probleemide ennetuse, varase sekkumise ja häbimärgistamise vähendamisega meie ühiskonnas. Peaasjad on pälvinud oma tegevusega 2020 Aasta tervisesõbra tiitli ning Presidendi sotsiaaltöö aastapreemia. 2020. aasta lõpus sai MTÜ Peaasjad Kodanikuühiskonna aasta tegija 2020 – aasta vabaühenduse tiitli.

 
Kommentaarid
Copy
Tagasi üles