E, 5.06.2023

Kolm tervishoiuettevõtet pakuvad reisilaeval Isabelle põgenikele esmast arstiabi

PM Tervis
Facebook Twitter
Comments
Ukraina sõjapõgenikke majutatakse Tallinki laeval Isabelle.
Ukraina sõjapõgenikke majutatakse Tallinki laeval Isabelle. Foto: Mihkel Maripuu/Scanpix

Alates sellest nädalast on suurimas Ukraina sõjapõgenike majutuskohas, Tallinki reisilaeval Isabelle kuus päeva nädalas avatud tervishoiuteenuse punkt, mis pakub neile vajalikku esmast arstiabi ja nõustamist.

«Koostöö tervishoiuvaldkonnaga on põgenike majutamisel olnud väga hea vaatamata olukorra pidevale muutumisele ja kriisi ulatusele. Tallinna suuremates majutuskohtades on meditsiiniteenust pakkunud meie head partnerid. Isabelle on seni suurim põgenike majutuskoht ja väljakutseid on siin samuti kõige rohkem, mistõttu jagavad koormust kolm ettevõtet – Qvalitas, Confido ja Medicum,» ütles Põhja regiooni põgenike majutuse koordinaator Liisa Paavel.

«Kiire ja mugavalt ajutises elukohas kättesaadav meditsiiniteenus on väga vajalik kõigile põgenikele, kellel on kergemaid ja raskemaid tervisemuresid, lisaks aitab arstiabi lähedus leevendada stressi, mida raske teekonna üle elanud ja tuleviku pärast muretsevad põgenikud kahtlemata tunnevad.»

Isabellel on vastuvõtt avatud kuus päeva nädalas esmaspäevast laupäevani kell 9-17. Inimesed saavad endale aja broneerida laeval eelregistreerimise alusel. Ligipääs tervishoiuteenusele on sõjapõgenike jaoks samasugune nagu Eesti inimestel, kes pöörduvad oma perearsti poole. Õed töötavad laeva meditsiiniruumides, kohapeal pakutakse esmatasanditeenuseid ja vajadusel kaasatakse kaugvastuvõtuks arst.

«Eesti eratervishoiuasutuste liit on olnud terviseametile, haigekassale ja sotsiaalministeeriumile kriisi algusest peale partneriks ja aidanud kujundada Ukraina sõjapõgenike terviseteenust,» sõnas eratervishoiuasutuste liidu juht Tõnis Allik (Medicum) ja lisas, et kindlasti ollakse valmis olukorra muutudes või uute vajaduste tekkides taaskord kiiresti reageerima ja riigile appi tulema.

Qvalitase meditsiinivaldkonna projektijuht Serli Raudseping rõhutas terviseteenuse pakkumise olulisust. «Olles terviseteenuse osutaja laeva esimesel majutusnädalal, soovime tagada sõjapõgenikele sujuva terviseabi. Qvalitase eriõdedel on kogemus erinevas vanusegrupis inimeste ravimise ja nõustamisega – nii väikelaste kui ka eakamate patsientide.» 

Raudseping lisas, et sõjapõgenike tervisekontrolle on Qvalitas teostanud oma esindustes ja hotellides juba alates märtsikuu keskpaigast, mistõttu töö uutes ruumides laeval saab jätkuda sarnases tempos.

Confido esindaja Martin Talu kinnitas üldise tervisekontrolli tähtsust. «Anname Confidos parima, et saaksime Ukraina sõjapõgenikele võimalikult hästi terviseabi osutada. Lisaks esmatasandi abile, mida oleme pakkunud nii hotellides kui nüüd ka laeval, on meil Tallinnas Veerenni terviselinnakus aprilli algusest ka eraldi põgenike tervisekontrolli keskus, kus lisaks tervisliku olukorra üldisele hindamisele saavad põgenikud ka üldarstiabi ja abi protseduuride, vajalike ravimite ning vaktsiinide osas. Keskuse töösse on kaasatud ka Ukrainast pärit meedikud, kes töötavad meie õdede-arstide juhendamisel ja on abiks patsientidega nende emakeeles suhtlemisel,» sõnas Confido vaktsineerimise ja testimistegevuse juht Martin Talu.

Meditsiiniõe teenus on olemas kõigis Tallinna majutusasutustes, kus viibib 100 või rohkem põgenikku ja seda rahastab tervisekassa. Põgenike arstiabiteenuse sisulist korraldamist juhib terviseamet, kelle ülesanne on tagada kõigile põgenikele vajalik tervisekontrolli võimalus.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles