Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Kuidas hoida jalgade tervist?

Copy
Aprill on jalatervise teadlikkuse kuu.
Aprill on jalatervise teadlikkuse kuu. Foto: Shutterstock

Aprill on jalatervise teadlikkuse kuu. Kuigi jalgade tervis jääb tihti suurema tähelepanuta, võivad jalaprobleemid kujuneda väga tüütuks ning halvemal juhul saavad jalgadest alguse mitmed keerulisemad tervisehädad, näiteks selja-, puusa- ja liigesvalud. Paljajalujalatsite propageerija ja edasimüüja Mugavik Barefoot pani kokku mõned lihtsad näpunäiteid, kuidas jalgade tervist toetada.

Mäletad lapsepõlvest varvassokkide trendi? Tegelikult ei ole tegemist ainult moeröögatusega, vaid varvassokid aitavad kaasa sellele, et kõigil varvastel on piisavalt ruumi. Tavalised sokid võivad tihti varbaid kokku suruda ning nii ei saa nad oma algupäraseid funktsioone täita. Samuti vähendavad varvassokid villide tekkimise ohtu ning parandavad vereringet, mistõttu väheneb paistetus jalgades.

Hoia jalad ning jalanõud puhtad

Ilmselt tead, et mõnes jalanõus higistavad jalad rohkem kui teises. Kuid kas oled mõelnud, et ka sokid võivad higistamist soodustada? Lisaks hingavatele jalatsitele vali sokid, mis juhivad niiskust eemale. Selleks sobivad suurepäraselt näiteks meriinovillased sokid.

Vaheta sokke iga päev ning kontrolli, et ka sinu jalatsite sisemus oleks puhas. Vajadusel kasuta jalanõude deodoranti. Jalanõude eluea ja jalgade tervise huvides soovitame jaegajalt ka jalatsite sisetaldu vahetada.

Treeni oma jalalabasid

Täiskasvanud inimese jalas on 26 luud, 33 liigest ning üle saja lihase ja sideme. Et need kõik saaksid korralikult sinu keha tasakaalu ning liikumist toetada, hoolitse nende eest regulaarselt. Tee varvastega harjutusi kasvõi hambaid pestes, telekat vaadates või kontorilaua taga istudes. Seisa näiteks kord ühe, kord teise jala peal, siruta end varvastele või proovi varvastega väikeseid esemeid haarata.

Proovi ka jalgu masseerida või tugevda oma jalgu paljajalu õues või sensoorsetel mattidel käies.

Google ei ole arst

Olgu sul mure sissekasvanud varbaküüne, narmendava nahaga varvaste vahel, äravajunud võlvi või valutavate varbakontidega (hallux valgus) - kui sul on jalgadega probleeme, siis pöördu arsti või apteekri poole. Sa ei prooviks ju ise oma hambaid parandada, sama peaks kehtima ka muude terviseprobleemidega. Kui oled arstiga sobivaima ravimeetodi leidnud, siis toeta oma jalgade ravi jalanõudega, mis annavad ruumi küüntel kasvada ja luudel-lihastel vabalt töötada – selleks sobivad suurepäraselt paljajalujalanõud, mille abil võivad paljud edasised terviseprobleemid sootuks olemata jääda.

Vali endale sobiva suurusega jalanõud

Pea meeles, et su jalgade suurus võib aja jooksul muutuda, seega mõõda enda jalgu regulaarselt ja ära osta jalatseid vana mõõdu järgi.

Kas sulle on tuttav olukord, kus varbad mahuvad kinga sisse vaid üksteise peal risti või pead vahel jalatsid jalast võtma, sest king surub jalalabale? Tervislikus jalatsis on tervel su jalal piisavalt ruumi, see laseb su jalal loomulikult liikuda ning ei pane sinu keha valutama. 

Tagasi üles