Kodune esmaabikarp võiks veebiapteekri sõnul sisaldada nii olulisemaid käsimüügiravimeid kui ka vajalikke vahendeid haavahoolduseks. «Kindlasti ei tohiks ravimi pakendit ära visata, vaid säilitada ka ravimi infoleht, et saaks kiiresti vaadata, kellele ravim sobib ja kuidas seda manustatakse,» toonitas proviisor.
Peamistest käsimüügiravimitest võiks kodus olemas olla kindlasti valuvaigistid ning palavikualandajad igale pereliikmele ehk vastavalt vanusegrupile. «Näiteks võiks selleks olla paratsetamool, mis sobiks erinevas kaalus lastele ning täiskasvanutele,» sõnas Hirvlaan.
Samuti tuleks esmaabikarbis hoida ibuprofeeni või mõnda teist mittesteroidset põletikuvastast valuvaigistit (MSPVA). «Ka selle valimisel tuleks lähtuda sellest, mis vormis ja annuses see on ning kellel seda kasutada sobib.»
Ravimid igaks elujuhtumiks
Sageli leiab esmaabikarbist ka esmased ravimid nohu, köha ja kurguvalu vastu. «Nohu puhul võiks kodus olla füsioloogiline lahus või mereveelahus, mis sobib kasutamiseks igas vanuses. Nina limaskesta turse alandamiseks võiks aga kodus olla ksülometasoliini või oksümetasoliini sisaldavad ninatilgad või -sprei, mis olenevalt toimeaine sisaldusest sobivad kasutamiseks kas alates 2. või 6. eluaastast,» selgitas ta.
«Kurguvalu leevendamiseks sobivad veebiapteekri sõnul nii erinevad taimeekstrakte sisaldavad losengid ja kurguaerosoolid (islandi käokõrva, astelpaju, altee, saialill, kortsleht, salvei), aga ka näiteks dekvaliini, tsetüülpüridiinkloriidi, amüülmetakresooli, heksetidiini või teisi haigustekitajatevastaseid toimeaineid sisaldavaid ravimid,» ütles Hirvlaan.
Köha vastu võiks kodus leiduda luuderohu, islandi käokõrva või nõmmliivatee ekstraktiga toidulisandeid, käsimüügiravimeid või teisi sekreeti vedeldava toimega ravimeid, mis sisaldaksid näiteks ambroksooli või atsetüültsüsteiini. «Nii nohu, kurguvalu kui ka köha puhul kasutatavate käsimüügiravimite puhul tuleb samuti arvestada, millisest vanusest alates neid kasutada tohib,» kordas ta üle.