T, 5.07.2022

12 võimalust kuidas rohkem vedelikku tarbida

PM Tervis
12 võimalust kuidas rohkem vedelikku tarbida
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Hommikut võiks alustada klaasitäie veega.
Hommikut võiks alustada klaasitäie veega. Foto: Shutterstock

Keha on 70 protsenti vesi ja piisav veetarbimine on vajalik optimaalse terviseseisundi jaoks. Vesi hoiab kehas elektrolüütide tasakaalu, vererõhku, libestab liigeseid, reguleerib kehatemperatuuri ja toetab rakkude tervist. Siin on 12 Healthline'i soovitatud lihtsat viisi, kuidas rohkem vett tarbida.

1. Mõista oma keha vedelikuvajadust

Tavaliselt soovitatakse inimestel tarbida kaks liitrit vett päevas, kuid see ei põhine teadusel. Tervise Arengu Instituut soovitab juhinduda janutundest, kuna vedelikuvajadus sõltub väga inimesest, keskkonnast, tervisest ja tema tegevusest. Suure osa vedelikust saab inimene juba toidust kätte. Seega võiks täiendavalt juua 2–3 klaasi vett.

2. Sea igapäevane eesmärk

Igapäevase veetarbimise eesmärgi seadmine võib aidata rohkem vett tarbida. Ainuüksi eesmärgi seadmine võib olla motiveeriv ja panna tegema kestvaid positiivseid muutusi. Toimiv eesmärk peab olema TARK ja mõõdetav: tehtav, ajaliselt siduv, realistlik, konkreetne ning mõõdetav (ingl SMART). Üks eesmärk võibki olla juua kaks tassitäit vett päevas. See võib aidata jälgida enda arengut ning see omakorda motiveerida harjumuse loomisel.

3. Kanna endaga korduskasutatavat veepudelit

Veepudeli kogu päeva jooksul kaasas kandmine võib aidata igas olukorras rohkem vett tarbida ning olla nähtav meeldetuletus seatud eesmärgist. Lisaks on see ühekordsetest plastpudelitest keskkonnasõbralikum.

4. Sea endale meeldetuletusi

Võid ka näiteks mobiilikalendrit või alarmi kasutades endale nutiseadmes meeldetuletusi seada. See sobib näiteks hajameelsemale või kiire eluga inimesele.

5. Asenda muud joogid veega

Vähenda tarbitavaid kaloreid, asendades limonaadi ja spordijoogid veega. Sageli sisaldavad need joogid lisatud suhkruid, mis teevad tervisele pigem kahju kui kasu. Lisatud suhkrud peaksid moodustama vähem kui viis protsenti tarbitud kaloritest. Juba üks plekkpurk limonaadi ületab selle piiri. Liigseid suhkruid sisaldavad dieedid on seotud ülekaalulisuse, teise tüübi diabeedi ja südamehaigusega.

6. Joo enne iga einet üks klaas vett

Kui sööd kolm toidukorda päevas, lisab see igapäevasele vee tarbimisele kolm klaasi vett päevas. Vahel võib keha pidada janu näljaks. Vee joomine aitab aru saada, kas tegu on päriselt näljaga. Kaalu kaotada soovival inimesel võib vee joomine aidata vähendada sissesöödavaid kaloreid.

7. Hangi veefilter

Kui kraanivee kvaliteet, turvalisus või maitse tekitab muresid, võib veefilter abiks olla –neid leidub igas hinnas. Vett filtreerivad kannud või otse kraanile kinnitatavad filtrid vähendavad vees leiduvaid baktereid, reostunud vees pliid ja arseeni turvalise tasemeni. Veefilter on ka odavam pudelivee regulaarsest ostmisest.

8. Maitsesta oma vett

Vee maitsestamine puuviljade, marjade ja ürtidega on üks tervislik valik. Lisa näiteks kurki ja laimi, sidrunit, maasikaid ja kiivisid.

9. Joo tööl teatud aja tagant klaas vett

Täida tööle jõudes oma tass veega ja joo endale seatud ajavahemiku järel ülejäänud vesi ära ning täida tass taas. See meetod hoiab veetarbimist kogu tööpäeva jooksul ühtlasena.

10. Joo kogu päeva jooksul

Päeva jooksul vee järjepidev tarbimine aitab samuti hõlpsasti seatud vedeliku tarbimise eesmärke täita. Päeva jooksul käe veeklaasi suunas sirutamine ennetab suu kuivust ja võib ka hoida hingeõhku värskena.

11. Söö rohkem veerikkaid toite

Eriti veerikkad puu- ja köögiviljad on: lehtkapsas, seller, suvikõrvits, kapsas, arbuus, kantaluup ja melon. Lisaks sisaldavad need palju vitamiine, mineraale ja antioksüdante, mis soosivad üleüldist tervist.

12. Klaasi vee joomine ärgates ja magama minnes

Klaas külma vett hommikul võib aidata paremini ärgata ja tähelepanuvõimet tõsta.

Artikkel ilmus esimest korda 1. august 2020. 

Märksõnad
Tagasi üles