N, 30.03.2023

Kaed võib olla peatselt võimalik ravida operatsioonita

PM Tervis
Kaed võib olla peatselt võimalik ravida operatsioonita
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kaed võib olla peatselt võimalik ravida kirurgilise sekkumiseta.
Kaed võib olla peatselt võimalik ravida kirurgilise sekkumiseta. Foto: Shutterstock

Revolutsiooniline uus meetod kae ravimiseks on andnud laboratoorsetes katsetes positiivseid tulemusi, andes lootust, et haigusseisundit saab peatselt operatsiooni asemel kõrvaldada ravimitega, kirjutab Medical Xpress.

Kae on silmaläätse hägustumine, mis tekib aja jooksul ja mõjutab nägemise kvaliteeti. Selle põhjuseks on silmaläätses esinevate valkude ebakorrapärasus, mille tulemusel moodustuvad valgutükid, mis hajutavad valgust ja vähendavad oluliselt selle võrkkestale ülekandumist. Kae põhjustab miljonitel inimestel kogu maailmas nägemise halvenemist ja isegi pimedaks jäämist.

Rahvusvaheliste teadlaste meeskond, mida juhib Anglia Ruskini ülikooli (ARU) tervishoiu-, haridus-, meditsiini- ja sotsiaalhoolekande teaduskonna asedekaan professor Barbara Pierscionek, on viinud läbi optilisi teste oksüsterooliühendiga, millest loodetakse uut kaeravimit.

Laboratoorsetes uuringutes parandas oksüsterooliühendi VP1-001 kasutamine läätsede murdumisnäitaja paranemist 61 protsendi võrra – see on võtmetähtsusega optiline parameeter, mida on vaja silmade teravustamisvõime säilitamiseks. See tähendab, et läätse valguline ülesehitus taastatakse, mille tulemusel on pilku parem teravustada. Silmaläätse läbipaistmatus vähenes 46 protsendil juhtudest.

«See uuring on näidanud kaeravimina välja pakutud, kuid varem testimata ühendi positiivset mõju. Tegemist on esimese sedalaadi uurimistööga maailmas,» ütles professor Pierscionek. Tema sõnul on see oluline samm uue ravi suunas.

Tulemused avaldati eelretsenseeritud ajakirjas Investigative Ophthalmology and Visual Science.

Märksõnad
Tagasi üles