Traditsioonilisest reostusest põhjustatud surmajuhtumite vähenemine alates 2000. aastast (tahkekütustest tulenev õhusaaste ja veereostus kodumajapidamistes) on kõige ilmsem Aafrikas. Seda võib seletada veevarustuse ja kanalisatsiooni paranemisega, antibiootikumide ja paremate ravimeetoditega ning puhtamate kütustega.
Seda suremuse vähenemist on aga “kompenseerinud” tööstussaaste (õhusaaste, pliisaaste ja muud keemilise saaste vormid) põhjustatud surmajuhtumite märkimisväärne suurenemine viimase 20 aasta jooksul kõigis piirkondades. See on eriti ilmne Kagu-Aasias, kus tööstussaaste suurenemisega kaasneb ka elanikkonna vananemine.
Välisõhusaaste põhjustas 2019. aastal 4,5 miljonit surmajuhtumit, võrreldes 4,2 miljoniga 2015. aastal ja 2,9 miljoniga 2000. aastal. Ohtlike keemiliste saasteainete põhjustatud surmajuhtumite arv kasvas 0,9 miljonilt 2000. aastal 1,7 miljonini 2015. aastal, 2019. aastal 1,7 miljonini. 2019. aastal oli 900 000 pliireostusest tingitud surmajuhtumit. Kokkuvõttes on tänapäevasest reostusest põhjustatud surmajuhtumite arv kasvanud viimase kahe aastakümne jooksul 66 protsenti, hinnanguliselt 3,8 miljonilt 2000. aastal 6,3 miljonini 2019. aastal. Keemiliste saasteainete põhjustatud surmajuhtumite arvud on tegelikult veelgi suuremad, kuna ainult väikest hulka toodetud kemikaale on ohutuse või toksilisuse suhtes piisavalt testitud.
Reostusest tingitud lisasurmad on toonud 2019. aastal kaasa majanduskahju kokku 4,6 triljonit USA dollarit. 92% reostusega seotud surmajuhtumitest ja suurimat majanduslikku kahju kannavad madala ja keskmise sissetuleku tasemega riikide inimesed.
Teadlased annavad ka kaheksa soovitust, sealhulgas soovitavad nad luua sõltumatu valitsustevahelise kliimamuutuste paneeli (IPCC) stiilis saastealane teadus- ja/või poliitikakogu.
„Reostus, kliimamuutused ja bioloogilise mitmekesisuse vähenemine on omavahel tihedalt seotud. … Reostust on tavaliselt peetud kohalikuks probleemiks, millega tuleb tegeleda kohalikul ja riikliku regulatsiooni tasandil või aeg-ajalt läbi regionaalpoliitika kõrgema sissetulekuga piirkondades. Siiski on selge, et reostus kujutab endast ohtu planeedile ning selle põhjustajad, hajumine ja tervisemõjud ületavad kohalikke piire ja nõuavad ülemaailmset reageerimist. Kõigi peamiste kaasaegsete saasteainete osas on vaja ülemaailmseid meetmeid, ” ütleb kaasautor Rachael Kupka.
Aruande on ajakohastanud The Lancet Commission on Pollution and Health ja see avaldati ajakirjas The Lancet Planetary Health.