K, 8.02.2023

Levinud valuvaigistite kasutamine raseduse ajal suurendab loote arenguhäirete riski

PM Tervis
Levinud valuvaigistite kasutamine raseduse ajal suurendab loote arenguhäirete riski
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Rasedus.
Rasedus. Foto: Shutterstock

Aspiriin, paratsetamool ja mittesteroidsed põletikuvastased ravimid (NSAID) on rutiinselt kasutatavad ravimid peavalu, muskuloskeletaalse valu ning palaviku leevendamiseks. Nende tarvitamise ohutuse kohta raseduse ajal on kirjanduses vastandlikud andmed, kirjuta Eesti Arst.

Šotimaal Aberdeeni ülikoolis korraldatud uuringus analüüsiti Aberdeeni emade ja vastsündinute andmepanga andmeil raseduse ajal levinud vabamüügis kättesaadavate valuvaigistite kasutamise mõju sündinud lapse tervisele. Analüüsiti aastatel 1985–2015 sünnitanud 151 141 raseda sünnituslähedase tervisega seotud tagajärgi sõltuvalt sellest, kas nad olid raseduse ajal kasutanud omal algatusel valuvaigisteid või mitte. Esimesel sünnitusjärgsel visiidil küsitleti neid aspiriini, paratsetamooli, diklofenaki, naprokseeni või ibuprofeeni kasutamise kohta raseduse ajal. Kasutamise kestust, ravimi doosi ja kasutamise põhjuseid ei selgitatud.

Vaatlusalustest 29 protseti oli raseduse ajal omal algatusel kasutanud vähemalt üht loetletud ravimitest, sealjuures aastate jooksul oli kasutajate arv kiiresti suurenenud ning alates aastast 2007 tegi seda juba 60 protsenti vaatlusalustest. Ilmnes, et võrreldes rasedatega, kes raseduse ajal ei olnud valuvaigisteid kasutanud, oli vähemalt ühe loetletud ravimi kasutamise korral järglasel 48–60 protsendi võrra suurem risk neuraaltoru arengu defekti, vastsündinu surma või kohese hospitaliseerimise vajaduse, enneaegse sünnituse (enne 37. rasedusnädalat) või madala APGARi indeksi (5. eluminutil alla 7) esinemiseks. Loetletud häirete suurim risk oli raseduse ajal paratsetamooli kombinatsioonis NSAID-iga kasutanud naiste järglastel.

Märksõnad
Tagasi üles