«Siin me nüüd oleme – haiglas ja vaatame, mida teha annab. Keemia ei ole lahendust pakkunud. Kiiritus ja siirdamine maksimaalselt sobiva doonoriga on tehtud. Maailmas on osutunud võrdlemisi edukaks CAR-T rakuteraapia, mida kasutada võiks ja mis annaks lootust see haigus võita. Seda saaks nii Eesti kui Soome arstide sõnul teha Soomes, aga haigekassa andis tagasiside, et praegu nemad seda ravi meile võimaldada ei saa,» räägib Elina viimasest õlekõrrest, mida arstid pojale soovitavad.
Võimalus Soomes
Kaspari raviarst, onkohematoloog Kristi Lepik ütles, et kuna Kasparil on haigus korduvalt tagasi tulnud, siis on muud ravivõimalused ammendunud ning Kaspar vajab viivitamatult CAR-T rakuravi.
«Praegu üheksa-aastasel Kaspar Martinil diagnoositi äge lümfoblastleukeemia esmaselt juunis 2015, kui ta oli 2,5-aastane. Kesknärvisüsteem on organismi poolt hästi kaitstud, sinna mitmed ravimid ei pääse ning kuna Kaspar Martin on juba väga palju keemiaravi saanud, on ainsaks ravivõimaluseks ravi kimäärse antigeeni retseptoriga T-rakkudega, mida on võimalik teha Helsingis,» selgitas doktor Lepik.
CAR (Chimeric antigen receptor) T-raku teraapia on immuunteraapia, kus vähi vastu võitlemiseks kasutatakse kas patsiendilt endalt või tervelt doonorilt võetud T-lümfotsüüte. T-lümfotsüütide funktsioon inimese immuunsüsteemis on tunda ära ja hävitada kehale mitteomaseid rakke (sh kasvajarakke), kuid erinevatel põhjustel nad seda alati ei tee, andes kasvajarakkudele võimaluse kasvada ja levida.
«Issand, kuidas ma tahaksin, et ta oleks vähem haruldane laps oma haiguslooga. Kuidas me tahaksime, et ta saaks koolis käia ja sõpradega mängida, aga me ei saa. Vanematena peame leidma jõu, et toetada Kaspari võimalust terveneda. Tänu Eesti vähihaigete laste vanemate liidule on meil selleks abi olemas ja tänu Pardirallile on meil ka lootus, et kui haigekassa meie palvet kuulda ei võta, saame heade annetajate abil siiski Kasparile anda võimaluse elada,» on Elina südamest tänulik kõigile headele inimestele, kes tänavusel Pardirallil osalevad.