Riisalo: lapsepõlve vaimne tervis on vundament kogu eluks

PM Tervis
Copy
Signe Riisalo
Signe Riisalo Foto: Remo Tõnismäe

«Materiaalse heaolu loomise kõrval on hästi oluline anda noorele oskused iseenda ja oma muredega toimetulekuks ning märgata, kui tekib mure, et vajadusel ulatada õigel hetkel abikäsi,» ütleb sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo lastekaitsepäeval.

«Seepärast rahastab riik vaimse tervise spetsialistide leevendamiseks teist aastat järjest näiteks kliiniliste psühholoogide ja tulevast sügisest ka psühholoog-nõustajate kutseaastat, samuti koolitame juurde laste- ja noortepsühhiaatreid. Väga oluline on vaimse tervise teenuste pakkumine kohalikul tasandil, sealhulgas ka erinevad hariduslikud programmid, mis aitavad lastel sotsiaalseid oskusi arendada,» tähendab Riisalo.

2021. aasta lõpust pakub sotsiaalministeerium kohalikele omavalitsustele toetust kohalikul tasandil vaimse tervise teenuste pakkumiseks – toetust saab taotleda nii psühholoogi palkamiseks kui teisteks vaimse tervise teenusteks – kriisi- ja kogemusnõustamiseks, tugigruppideks jms. Raha on toetustele sel aastal 1,3 miljonit eurot ning praeguseks on toetust taotlenud ja saanud umbes pooled kohalikest omavalitsustest.

Sotsiaalministeerium taotleb 2023. aastaks lisaraha nii psühhiaatrilise abi vajadust ennetavatele vaimse tervise teenustele, laste ja noorte toetamiseks kui ohvriabiteenustele. Muu hulgas vajab lisaraha lasteabitelefon 116111, mille poole abivajavad lapsed ööpäev ringi pöörduda saavad. «Need on hädavajalikud investeeringud meie laste ja noorte vaimsesse tervisesse, et nad jaksaksid luua tugeva vaimse tervise vundamendi kogu eluks,» lisas minister.

Riik rahastab ka hingehoiuteenust, ohvriabi, kriisitelefonide tööd, Eesti Vaimse Tervise ja Heaolu Koalitsiooni ning MTÜ Peaasjad tegevust. MTÜ Peaasjad pakub oma veebis ka nõustamist spetsiaalselt noortele. Nõustamis- ja tugisüsteemid on sisse seatud haridussüsteemis ning eraldi teenused on ka tõsisemate vaimse tervise probleemidega noortele.

Samuti pakutakse nii lapsevanematele kui lasteaedadele ja koolidele erinevaid tõenduspõhiseid programme, mis aitavad lastel esmaseid eneseregulatsiooni ja sotsiaalseid oskusi arendada, näiteks vanemlusprogramm Imelised aastad, käitumisoskuste mäng VEPA, kiusamisvastane programm KiVa.

Tagasi üles