Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Just seda kehaosa unustavad inimesed päikese eest kõige rohkem kaitsta

Copy
Liigne päevitamine ei ole nahale hea. Kindlasti tuleb kasutada päikesekaitsekreemi
Liigne päevitamine ei ole nahale hea. Kindlasti tuleb kasutada päikesekaitsekreemi Foto: Shutterstock

Suviselt soojad ilmad on viimaks kohal ning paraku võib tänavatel märgata esimesi päikese käes viibimisega liialdanud inimesi. Mida teha, et nahk oleks suvisel perioodil terve ja õnnelik, räägib BENU kosmeetikakonsultant Marite Talbre.

Talbre sõnul võib naha seisukord aasta jooksul muutuda küll erinevatel asjaoludel, kuid on igati loomulik, et suvel, kui välisõhk on soe ja UV-kiirgus pidevalt olemas, toimuvad muutused loomulikult.

«Paljudel on suvel peamiseks kaebuseks naha kuivus või vastupidi liigne rasu ja ummistunud poorid. Samuti teevad muret punetus, lõhkenud kapillaarid ja pigmendilaigud,» tõi ta erinevaid näiteid.

«Päikese ja kuumuse tõttu aurustub läbi naha ohtralt vedelikku, mistõttu jääb igasuguse naha pealmine kiht kuivemaks ning kaotab elastsust,» selgitas konsultant ning lisas, et naha kuivamist soodustab omakorda soolane merevesi ja kloorine basseinivesi. Siiski leidub sellele murele lihtne ja hästi toimiv lahendus.

«Väga head ja mugavad tooted on termaalveespreid, millega saab ülekuumenenud nahka jahutada ja värskendada, ja tavaliselt sobivad need tooted ka meigi peale. Kaasajal on olemas ka päikesekaitsekreemid või -spreid, mida saab vajadusel meigi peale kanda, kui kiire vajadus tekib,» rääkis ta.

Oluline on kasutada niisutavaid hooldustooteid terve suve, et taastada naha loomulik niiskustasakaal. «Niisutades näeb nahk välja puhanum ja noorem,» ütles konsultant.

Osast hoolitsustest tuleks suvel loobuda

Ehkki erinevad näohooldustooted ja -hoolitsused teevad üldjuhul nahale head, tasub mõnest suveks ikkagi loobuda. «Suveperioodil peaks loobuma puuviljahappeid sisaldavast kosmeetikast (koorivad maskid, ampullid jne) – see puudutab nii salongihoolduseid kui ka erinevaid tooteid,» tõi Talbre välja.

«Kuna happed koorivad nahka intensiivselt ja erinevate sügavusastmetega, on nahk pärast väga hell ja aldis päikesekahjustusteks ja -põletusteks, mis tähendab, et pigmendilaigud on kiired tulema. Selliste toimingutega võib naha jäädavalt ära rikkuda,» toonitas ta.

Mida vähem jumestust, seda parem

Et nahk saaks suviselt soojade ilmade käes hingata, soovitab Talbre eelistada kergema tekstuuriga meigi- ja nahahooldustooteid ning kanda võimalikult vähe jumestust.

«Jumestuskreemidest soovitan kasutada läbipaistvamaid, kergemaid tekstuure, kuna puhkuseperioodil muutub ka nahk ise jumekamaks ja võib-olla sellevõrra ühtlasemaks, et punetused ei paista nii silma,» selgitas ta.

Seega võiks iga päev kasutada naturaalsemat ja läbikumavamat meiki. «Mina olen harjunud tööl meiki kandma, aga suvel vahetan jumestuskreemi kindlasti õhukese ja mitte nii katva toote vastu,» märkis Talbre.

Kuivemale nahale on kosmeetikakonsultandi sõnul oluline kreemide koostises olev hüaluroonhape. «Väga kuival ja küpsel nahal oleks hea ööseks kreemi alla niisutavaid seerumeid panna. Rasusele või kombineeritud nahale sobivad kerged matistavad fluiidid.»

Ideaalne suvine näokreem sisaldab Talbre hinnangul päikesekaitsefaktorit. «Meikimiseks soovitan eelistada kergeid BB- ja CC-kreeme. Apteegist leiab selliseid kreeme nii SPF30 kui ka SPF50 kaitsefaktoriga,» tõi kosmeetikakonsultant näite.

«Mida rohkem meigikihte nahal on, seda aktiivsem on rasu- ja higinäärmete töö, mille tagajärjel on rasueritus suurem ja põletikuliste punnide tekke oht tõenäolisem,» hoiatas ta.

Suvine supertoode tõstab naha kaitsevõimet UV-kiirguse vastu

Üks viimase aja supertooteid on Talbre sõnul C-vitamiini seerum. «C-vitamiin on üks tõhusamaid toimeaineid, mis turgutab nahka, on põletikuvastane, taastab vabade radikaalide tekitatud kahjustusi ja on kollageeni- ja elastiinikiudude sünteesi põhifaktor,» rääkis ta. Samuti tõstab C-vitamiin naha kaitsevõimet UV-kiirguse vastu.

«Ja mis väga oluline: C-vitamiin aitab pigmendilaikude ja kuperoosse naha korral, kuna omab pleegitavat toimet ja tugevdab kapillaare. Seerumi kontsentratsioon peab suvel olema madalam, soovitan C-vitamiini kasutada pigem õhtuti. Kui soov on seda päevasel ajal kasutada, ei tohi unustada päikesekaitsekreemi!» toonitas Talbre.

Millise kaitsefaktoriga päikesekaitsekreem valida?

Kosmeetikakonsultant rõhutab, et päikesekaitsekreemi kasutamine peab kindlasti kuuluma igapäevase nahahoolduse juurde. «See on tähtsaim asi, kui tahta säilitada laikudevaba nahka kõrgemas eas,» lisas ta.

Talbre hinnangul võiks minimaalne iga päev kasutatava kreemi kaitsefaktor olla SPF30, kuid SPF50 on veelgi parem valik. «Kindlasti tuleks kasutada päikesekaitsekreemi ka pilvisel päeval, kuna UVA kiirgus läbib pilvi ja tekitab sügaval nahas samamoodi kahjustusi,» selgitas konsultant.

Kindlasti tuleks kreemi puhul veenduda, et see kaitseks nii UVA- kui ka UVB-kiirte vastu. «Väga tähtis on meeles pidada, et kreemi tuleb uuendada iga 1,5 tunni järel! See on tõesti väga tähtis, kuna fotovananemise, pigmendilaikude, naha kuivuse ja kapillaaride lõhenemise eest ei ole kellegi näonahk kindlustatud,» rõhutas konsultant.

Siiski pakub mõni kosmeetikabränd ka SPF100 kaitsefaktoriga päikesekaitsekreeme, mis blokeerib umbes 99 protsenti UVB kiirtest. «Selline kreem on mõeldud spetsiifiliselt aktiinilise keratoosi ja mittemelanoomse nahavähi ennetamiseks, kuna tagab väga tõhusa kaitse UVA- ja UVB-kiirguse eest. Mida kõrgem on SPF, seda rohkem UVB-kiirgust blokeeritakse – just UVB-kiired on peamine päikese tekitatud rakukahjustuste põhjus,» ütles Marite Talbre.

Mida kõige rohkem kaitsta unustatakse?

SPF kaitsefaktoriga kreemi tuleks kindlasti näole kanda, kui inimesel on olnud nahavähk või mõni vähieelne seisund. «Samuti siis, kui esineb päikeseallergia, pigmentatsioonihäire või mõni muu tõsine päikesega ägenev haigus.»

Ent mida unustavad inimesed suvel kõige rohkem kaitsta? «Kõige rohkem unustavad inimesed suvel kaitsta pead ja juukseid. Kindlasti tuleks sellega päikese kätte minnes arvestada ja midagi peas kanda! Ja kindlasti tuleks liigse päikese eest kaitsta lapsi,» rõhutas ta.

Tagasi üles