Ajukahjustus võib mõjutada sõltuvuste käiku

BNS
Copy
Suitsetaja.
Suitsetaja. Foto: Peeter Langovits

Teadlased kaardistasid pikaajalisi suitsetajaid uurides sõltuvustega seotud neuronivõrgustiku, mis näitab, millised aju osad sõltuvusi mõjutavad. Nad uurisid 129 ajukahjustuse saanud suitsetajat, kellest rohkem kui pooled suitsetasid pärast haiglast vabanemist nii nagu ennegi, kuid veerand loobus suitsetamisest päevapealt. Teadusajakirja Nature Medicine teatel puudus neil patsientidel sigarettide järgi «igasugune isu».

Kõigi suitsetamisest loobunud inimeste kahjustused ei asunud samas aju piirkonnas. Patsientide kahjustused kaardistati ning sellest sündis «sõltuvuse vähendamise võrgustik». Millest selgus, et sõltuvushäiret mõjutasid ajukahjustused, mis leidsid aset selgmises eesmises vöökäärus, lateraalses prefrontaalses koreksis või insulas, kuid mitte mediaalses eesajukoores. Seda, et insulas tekkinud kahjustused sõltuvusi leevendavad, olid ka varasemad uuringud näidanud, kuid neis ei käsitletud uues uuringus tuvastatud teisi aju osi.

Oma tulemuste kinnitamiseks uurisid teadlased 186 ajukahjustusega patsienti, kes läbisid alkoholi riskianalüüsi. Nad leidsid, et patsientide sõltuvuse vähendamise võrgustikus tekkinud kahjustused vähendasid ka alkoholismi riski, «näidates, et võrgustikus tekkivad kahjustused leevendavad sõltuvusi ka teistest mõnuainetest», ütles uuring.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles