Apteeker annab nõu, mida peaks putukatõrjevahendite valimisel jälgima, missuguseid looduslikke vahendeid kasutada ning kuidas putukahammustusi leevendada.
Putukad hoiab eemale tõrjevahend ja pikad riided
Putukatõrjevahendite valik on lai ning Benu Tõrva Keskapteegi proviisor Virge Sokka sõnul tuleb sobiva vahendi valimisel silmas pidada nii kasutaja vanust kui vahendi toimespektrit. «Tõrjevahendi valiku puhul on tähtis arvestada kasutaja vanust. Väikelastele ja tundliku nahaga täiskasvanute puhul soovitan tootemärgiseid hoolikalt lugeda või küsida nõu apteekrilt,» räägib Sokk. Apteeker lisab, et tõrjevahend tuleks valida konkreetsest vajadusest lähtuvalt, kas sääskede, parmude, puukide või kõigi nende putukate eemale peletamiseks.
Väikelastele ja eriti tundliku nahaga inimestel soovitab apteeker kasutada lavendliõli, mis tema kogemusel loodusliku sääskede tõrjevahendina toimib hästi. «Laste puhul on mugav kasutada looduslike toimeainetega putukatõrje käevõrusid,» toob apteek välja võimalusi tundliku nahaga inimestele.
Lisaks tõrjevahenditele saab putukahammustusi ennetada ka õige riietusega. «Metsa minnes tuleks selga panna pikad ja kehast kaugemale hoidvad riided. Heledate pikkade varrukate ja säärtega riiete pealt on puuke kerge märgata,» soovitab Sokk.
Hammustuskoha kratsimine suurendab kihelust
Putukahammustused paranevad apteekri sõnul kõige kiiremini kui neid ei kratsi. «Kratsimine võib tekitada põletikku ning kupp hakkab veelgi rohkem sügelema. Sügelus- ja kihelustundele pakuvad leevendust teepuuõli ja mentooli sisaldavad vahendid ning tursele võiks asetada külmakoti,» õpetab proviisor. Tugeva ärrituse ja paistetuse korral võiks Sokka sõnul kasutada allergiaravimeid.