P, 1.10.2023

Saa teada, miks on saunas käimine kasulik ja millal oleks mõistlik sellest loobuda

PM Tervis
Facebook
Comments
Saunas käimine teeb tervisele head.
Saunas käimine teeb tervisele head. Foto: Shutterstock

Saunas on küll mõnus lihtsalt lõõgastuda, aga regulaarne saunas käimine aitab ka tervist korras hoida. Tartu Tervishoiu Kõrgkooli õppejõud selgitavad, milliste terviseprobleemide puhul saunas käimine aidata võib ning millal seda hoopis vältima peaks.

Leevendab valu ja langetab vererõhku

Regulaarne saunas käimine vähendab valu ja suurendab liigeste liikuvust liigesprobleemide korral. Kõrgvererõhutõve puhul langetab saun vererõhku ning vähendab haiguse tekkeriski. Kõige väiksem kõrgvererõhu kujunemise tõenäosus leiti olevat neil, kes käisid saunas neli kuni seitse korda nädalas.

Samuti suurendab saunas lõõgastumine südamepuudulikkuse esinemisel südame vasaku vatsakese väljutusfraktsiooni - see näitab vasaku vatsakese funktsiooni paranemist.

Vähendab äkksurma ja insuldi riski

Regulaarne saunas käimine vähendab oluliselt kardiaalse äkksurma riski. Sealjuures on regulaarse kehalise aktiivsuse ja saunaskäigu kombineerimine omakorda tunduvalt tulemuslikum kui ainult ühe või teise sekkumise kasutamine eraldiseisvalt. Samuti vähendab saun oluliselt insuldi tekkeriski.

Leevendab hingamisvaevuseid

Astma ja kroonilise bronhiidi korral leevendab saunas käimine ajutiselt hingamisvaevuseid.

Vähendab dementsuse ja Alzheimeri tõve tekkeriski

Aastate vältel mõõdukalt (2-3 korda nädalas) kuni sagedalt (4-7 korda nädalas) sauna külastanud keskealistel meestel esines oluliselt harvem dementsust ja Alzheimeri tõbe võrreldes meestega, kes käisid saunas vaid kord nädalas. Uuring avaldati 2017. aastal ajakirjas Age and Ageing ning sellest võttis osa 2315 meest.

Parandab marrasknaha seisundit

Kui võrreldi regulaarselt saunas käivaid mehi ja naisi nendega, kes külastasid sauna esmakordselt, siis regulaarselt saunas käinutel takistas marrasknahk tunduvalt suuremal määral higistamisega kaasnevat veekadu.

Millal oleks mõistlik saunas käimisest loobuda?

Selliseid terviseprobleeme, mille korral sauna minna ei tohi, on väga vähe. Küll aga on ebastabiilne stenokardia, hiljutine südameinfarkt ja raske aordiklapi stenoos haigused, mille korral saun ei sobi.

Ettevaatlikud peaksid olema inimesed, kellel esineb ortostaatilist hüpotensiooni, kuna soojast saunast tulles võib toimuda kiire vererõhu langus ja sellest tingitult võib tekkida minestuse oht.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles