Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Kas igasugune kõrvavalu on põletik? Teeme selgeks keskkõrvapõletikuga seotud müüdid

Copy
Keskkõrvapõletik on trummiõõne limaskesta põletik, mida põhjustavad mikroobid ja viirused.
Keskkõrvapõletik on trummiõõne limaskesta põletik, mida põhjustavad mikroobid ja viirused. Foto: Shutterstock

Valvekliinik.ee on kirja pannud kaheksa kõrvapõletikuga seotud müüti. 

1. Igasugune kõrvavalu on keskkõrvapõletik

Tegelikult ei vasta see tõele, kuna kõrva puhul võib valu põhjuseks olla nii kurguvalu (kiirgumisega ühte või teise, vahel ka mõlemasse kõrva), väliskõrvapõletik kui ka näiteks kõrva sattunud võõrkeha (sagedamini putukas). Täpsemaks hindamiseks on vaja külastada õde või arsti, kes kõrvu otoskoobi ehk kõrva vaatlusinstrumendiga vaatab ja seejärel diagnoosi püstitab.

2. Kõrvapõletike raviga tegeleb kõrvaarst

Tänapäeval kuulub ägedate kõrvapõletike diagnostika ja ravi perearstide pädevusse. Ainult tüsistunud kõrvapõletikud (nii väliskõrva- kui keskkõrvapõletikud) vajavad spetsialisti konsultatsiooni.

3. Kui laps pole kõrvavalu kurtnud, siis keskkõrvapõletikku olla ei saa

Sageli ei väljenda lapsed oma valu/ebamugavustunnet kõrvas verbaalselt, vaid võivad viidata kaudselt, hoides näiteks valutavast kõrvast kinni või olles tavapärasest enam viril või nutune. Mõnikord võib keskkõrvapõletiku ainukeseks sümptomiks olla ka ainult palavik.

4. Keskkõrvapõletikud on ainult laste haigus

Tõepoolest esineb väikeste laste seas keskkõrvapõletikke oluliselt rohkem nende anatoomiliste eripärade tõttu, ent ka täiskasvanueas võib ülemiste hingamisteede infektsioon (nt gripp) tüsistuda keskkõrvapõletikuga. Harva esineb keskkõrvapõletik täiskasvanutel isoleerituna.

5. Kõik keskkõrvapõletikud vajavad antibakteriaalset ravi

Lastel on enamik keskkõrvapõletikke viiruslikud, seega kohe antibakteriaalset ravi ei vaja. Rakendatakse n.ö jälgimise ja korduva hindamise taktikat. Oluline siinkohal on lapse kõrvavalu leevendamine Ibuprofeeni või Paratsetamooli abil ja adekvaatne nohu ravi. Mõnikord siiski võib arst Teie lapsele suukaudset antibiootikumi määrata kohe, näiteks juhul kui tegemist on alla 2-aastase lapsega, valuvaigistid ei aita, kaebused on kestnud üle paari päeva ja keskkõrvapõletik on kahepoolne.

6. Kõik väliskõrvapõletikud vajavad antibakteriaalset ravi

Väliskõrvapõletikku tuleks kindlasti eristada keskkõrvapõletikust, kuna ravi on samuti erinev. Väliskõrvapõletiku korral määrab arst enamasti suukaudse antibiootikumi asemel paikseid kõrvatilkasid, mis sisaldavad nii põletikuvastast kui antibakteriaalset komponenti. Harva võib olla tegemist aga hoopiski seeninfektsiooniga.

7. 10 päeva antibiootikumravi keskkõrvapõletiku puhul on palju tõhusam kui 7 päeva

Uuringutega on tõestatud, et ei esine statistilist erinevust 7- ja 10-päevaste antibiootikumkuuride vahel. Oluline on kuur lõpuni teha, sest mõnedel andmetel soodustab kuuri pooleli jätmine antibiootikumiresistentsuse levikut, mis tänapäeval on tõsiseks probleemiks.

8. Vaktsineerimine ei vähenda haigestumist keskkõrvapõletikesse

Keskkõrvapõletike üks levinumaid põhjustajaid bakterite seas on Streptococcus pneumoniae (pneumokokk), mille vastane vaktsiin ei kuulu hetkel Eesti vaktsineerimiskavasse ning on tasuline. On tõestatud, et pneumokokivastane vaktsineerimine on tõhus mitmete pneumokokk-infektsioonide (sealhulgas keskkõrvapõletike) ennetamisel. Samuti vähendab vaktsineerimine pneumokokkide kandlust ninaneelus.

Tagasi üles