Päikeseallergia, tuntud ka kui fotodermatiit, on immuunsüsteemi reaktsioon päikesevalgusele, kõige sagedamini sügeleva punase lööbe kujul. See on väga levinud, eriti noorte naiste ja heleda nahaga inimeste seas. Kõige tavalisem päikeseallergia vorm on polümorfne valguslööve (PLE).
Mis põhjustab päikeseallergiat ja kuidas seda ära hoida?
Mis on polümorfne valguslööve (PLE)?
Polümorfse valguslööbe sümptomid ulatuvad kergest, konarlikust lööbest kuni nahapunetuse, pustulite ja villideni. Olenemata visuaalsetest sümptomitest on nahk peaaegu alati sügelev. Sümptomid kipuvad arenema päev või kaks pärast päikese käes viibimist ja on tavaliselt käte ja rindkere alaosas – näonahk võib olla kahjustatud, kuid see on harvem.
Tavaliselt tuleb see tagasi igal aastal, kui nahk puutub esimest korda kokku tugeva päikesevalgusega, kuid põhjused ei piirdu otsese kokkupuutega: haigusseisundi võib vallandada ka akendest läbitav valgus. Lööve kaob tavaliselt nädala jooksul, kui hoiduda päikesest, kuid kui kokkupuude jätkub, võivad sümptomid süveneda.
Mis põhjustab PLE-d?
PLE põhjused pole täielikult teada, kuid uuringud näitavad, et see võib olla pärilik. Haigusseisundiga inimeste immuunsüsteem tuvastab päikese poolt mõjutatud nahapiirkonnad ja reageerib neile, põhjustades lööbe:
1. UV-kiired – eriti pika lainepikkusega UVA-kiired (mis vallandavad PLE-d 80% haigestunud inimestest) – tungivad sügavale nahka, kus võivad rakke kahjustada.
2. UV-indutseeritud vabad radikaalid moodustavad väga reaktiivseid keemilisi ühendeid, mis põhjustavad oksüdatiivset stressi, mille tulemuseks on rakukahjustus.
3. PLE-ga inimestel on nõrgenenud rakuline kaitse, mis vähendab nende naha võimet vabade radikaalidega toime tulla.
4. Päikese käes viibides reageerib nende nahk immuunfunktsiooni liigselt aktiveerides, mille tulemuseks on punane ja põletikuline nahk.
Kuidas PLE-d ära hoida?
Päikeseallergiat saab ennetada või sümptomeid vähendada hoolika päikesekaitsega: piirates kokkupuudet päikesega, vältides tipptunde, mil päike on kõige intensiivsem, kandes kaitseriietust ja kasutades päikesekaitsetooteid, mis pakuvad kõrget või keskmist kaitset ja mis on loodud spetsiaalselt vastavalt nahatüübile ja -seisundile.
Allikas: Confido