T, 5.12.2023

Miks kõht köhib?

Apotheka
Copy
Foto: Shutterstock

Kui pärast maitsvat kõhutäit kõhus kõrvetab, võib see viidata reflukshaigusele. Kõrvetised pole küll eluohtlikud, ent need on tüütud ja piinavad kaaslased, mis kipuvad igapäevaelu häirima ja sunnivad eluviisi ning toidulauda muutma.

Lasteaiaõpetaja Krista (39) on möödunud suvest saadik maadelnud imeliku köhaga. „See pole nagu päris köha, sest kopsud on korras ja külmetunud pole. Köhatused on platsis iga kord, kui pikali heidan. See on selline täiesti kuiv köha, mis ärritab väga kurku,“ räägib ta. Mõistagi üritas Krista mure tekkides kõigepealt köha ravida. Naine jõi liitrite viisi köhateesid ja võttis igasuguseid köhasiirupeid. Käis ka perearsti juures, kes kuulas kopse, aga midagi ei leidnud.

Internetist infot uurides avastas Krista, et vastikult piinav köha ei pruugi üldse olla seotud kopsude või bronhidega, vaid hoopis maoprobleemidega, täpsemalt refluksiga. Sel juhul streigib mao ja söögitoru vahel paiknev sulgurlihas, mis reguleerib toidu sattumist makku ja hoiab seda maos. Kui see lihas korralikult ei tööta, pääseb maohape söögitorru ja see põhjustabki kõrvetisi, ebamugavustunnet, halba maitset ja hingeõhku suus, samuti köha.

Täpseid põhjuseid annab otsida

Kõrvetisi võib tekitada ülesöömine ja eriti enne magamaminekut, samuti soodustavad neid raskesti seeditavad toidud, alkohol, ülekaal, rasedus ja mõnikord isegi liiga kitsaste riiete kandmine.

Krista on püüdnud oma menüüd jälgida, kuid pole seni saanud täpselt pihta, mis köha aktiveerib. „Ei näe mingit seaduspära,“ ütleb ta nõutult. „Öeldakse ka, et refluks on rohkem ülekaaluliste mure, aga minul ei ole ülekilosid.“

Gastroenteroloogi vastuvõtul pole Krista veel käinud, sest on lasknud end hirmutada „mõõga neelamise“ lugudest. „Olen aga hakanud ennast harjutama mõttega, et mul pole sellest pääsu,“ sõnab ta.

Kaaslased raseduse ajal

Kõrvetised võivad sageli piinata ka beebit oodates. Anu (32) ootab praegu oma kolmandat last ja tal on olnud kõrvetised iga raseduse ajal. „Mida suuremaks paisub kõht, seda tihedamini tunnen kõrvetisi,“ ütleb ta. „Köha on kohal. Tunnen, kuidas ajab maomahlu ja krooksusid üles ning sülg ajab hirmsasti läkastama. Süüa ei saa ma eriti midagi, sest sõna otseses mõttes ei mahu mitte midagi sisse.“

Anu teab, et tema kõrvetised on ajutised. „Mäletan, kuidas istusin kolm päeva enne eelmise lapse sündi oma sünnipäevalauas. Kõik sõid hõrgutavaid peoroogasid ja minul oli ees 150-grammine topsike jogurtit. Suutsin sellest kuidagiviisi poole ära süüa,“ meenutab ta.

Õnneks kadusid kõrvetised kui noaga lõigatult pärast lapse sündi. Anu strateegia rasedusaegsete kõrvetiste üleelamiseks on üsna lihtne: kulub karpide kaupa antatsiide sisaldvaid käsimüügitablette, süüa tuleb üliväikeste kogustena ja tihti ning magada kõrge peaalusega, peaaegu poolistuli.

Selgus tuleb uuringutest

Lääne-Tallinna keskhaigla gastroenteroloog ja endoskoopiaosakonna juhataja dr Külliki Suurmaa sõnul on reflukshaigus üsna levinud ja seda esineb nii naistel-meestel kui ka noortel ja eakatel. „Ülekaalulistel esineb reflukshaigust sagedamini, sest ülekaalulisus põhjustab maole lisasurvet, mille tõttu suureneb maohappe tagasivool söögitorusse, see ärritab limaskesta ja põhjustab kõrvetisi,“ selgitab ta.

Reflukshaigust diagnoosides uurib arst põhjalikult patsiendi kaebusi. Järgmine samm on gastroskoopia, mis annab võimaluse uurida söögitoru ja magu. Kuigi gastroskoopia on patsiendile ebamugav uuring, soovitab dr Suurmaa selle kindlasti ära teha enne, kui pika raviga alustada. „Reflukshaigus tekitab söögitorupõletikku ja gastroskoopia aitab välja selgitada, mis staadiumis põletik on,“ selgitab doktor.

Mõnikord määratakse lisauuringuna ka pH-meetria, mis mõõdab maohappesust. Uuring võib olla vajalik inimestel, kellel on probleem pikalt kestnud ja tekib küsimus, kas on vaja opereerida.

Dr Suurmaa sõnul tuleb maovaevusi uurides alati lähtuda sellest, kui kaua on kaebused kestnud ja kui vana on patsient. „Noortel inimestel ei ole niivõrd suurt ohtu maha magada pahaloomulisi protsesse, kuid üle 50-aastastel patsientidel peame kaebuste korral kindlasti jälgima, et tegu ei oleks pahaloomulise kasvajaga,“ märgib ta. Mõnikord ei leitagi gastroskoopias selget viidet probleemile, kuna see on nii varjatud, märku annavad vaid patsiendi kaebused.

Mis toob lahenduse?

Pikaajalise reflukshaigusega tekivad söögitorus limaskesta põletikulised muutused. Võib tekkida erosioone (limaskestamarrastusi), pindmisi haavandeid, mis põhjustavad omakorda valu. Reflukshaigusega võib kaasneda ka köha ja halb lõhn suus. Ravimid aitavad ka neid kaebusi leevendada.

Vanemad inimesed on kuulnud soovitust, et kõrvetisi saab leevendada soodavee ja sooja piimaga. Dr Suurmaa ütleb, et need soovitused pärinevad ajast, mil ei olnud veel kättesaadavaid ravimeid. Need võivad küll hetkeks kõrvetisi leevendada, kuid tänapäeval neid enam laialdaselt ei soovitata.

Reflukshaiguse raviks kasutatakse ravimeid, mida nimetatakse prootonpumba inhibiitoriteks. Ravi eesmärk on viia mao happesuse pH 6-ni. Ravimid aitavad seda edukalt teha, hoides pH kontrolli all 12–24 tundi vastavalt võetud annustele.

Tähtsad on ka õige toitumine, füüsiline koormus ja ülekaalu korral kaalu langetamine. „Elustiili korrigeerides võib teatud juhtudel haigusest ka ise terveneda. Inimene peab tunnetama, mis toit ja jook talle sobib ja mis mitte,“ ütleb doktor. „Samuti on haigusel mõningane seos stressiga – pingelisemal eluperioodil võivad reflukshaiguse sümptomid võimenduda.“

Sobiv toit katse-eksituse meetodil

Toit peaks olema mahe ja pehme. „Väga tulist teed või suppi, vürtsikaid toite ja tsitruselisi tasub vältida, samuti kanget alkoholi ja kanget kohvi. Kindlasti tuleb loobuda suitsetamisest, sest see suurendab mao happesust,“ ütleb dr Suurmaa. „Sööma peaks regulaarselt kolm-neli korda päevas ja mitte korraga kõhtu liialt täis, et maos rõhk ei tõuseks. Liiga kiiresti või korraga palju süües tekivad vaevused.“

Dr Suurmaa sõnul ei ole reflukshaigus eluohtlik, kuid see tüütab ja piinab inimest. „Tänapäevaste ravimitega ja elustiili jälgides võib elukvaliteeti tõsta,“ ütleb ta. „Kui need meetodid ei aita, on üks variant ka kirurgiline ravi, aga seda tehakse pigem harva ja selle efekt võib olla ajutine, eriti juhul, kui inimese harjumused seda ei toeta.“

Käsimüügiravimid aitavad, kuid mitte lõputult

Apteegi käsimüügis leidub suur valik kõrvetisi leevendavaid preparaate. Neid ei tohiks siiski tarvitada lõputult. Kui olukord nende abiga paremaks ei muutu, tuleb kindlasti otsida abi arstilt ja selgitada välja kehva enesetunde põhjus.

Kõrvetisi leevendavad ravimid jagunevad kolme rühma:

1) liigset maohapet neutraliseeriva toimega antatsiidid (kaltsiumkarbonaat + magneesiumkarbonaat, alumiiniumhüdroksiid + magneesiumhüdroksiid),

2) maohappe tootmist pärssivad prootonpumba inhibiitorid (omeprasool, pantoprasool, esomeprasool),

3) preparaadid, mis aitavad kaitsta seedetrakti limaskesta happe söövitava toime eest ja takistavad maohappe tagasivoolu söögitorusse.

„Kergemate sümptomitega võib ka viimastest üksi abi olla, kuid tõsisema probleemi korral jääb ravitulemus paraku kesiseks,“ sõnab Apotheka farmatseut Silja Moik. Kui kõrvetisi tuleb ette episoodiliselt (keskmiselt kuni kolm korda nädalas või pärast magu ärritanud toitude söömist), võib Moiki sõnul piirduda antatsiidide kasutamisega vastavalt vajadusele. Kui aga antatsiidi kasutamise vajadus muutub püsivaks, tasub mõelda pigem mõne prootonpumba inhibiitori peale.

Antatsiide pole soovitatav pidevalt tarvitada, kuna neis sisalduvad aluselised soolad pärsivad tugevalt paljude mikrotoitainete ja ka teiste ravimite imendumist. Seda on eriti oluline teada, kui inimene tarvitab regulaarselt elutähtsaid retseptiravimeid.

Pideva kõrvetiste probleemi korral võiks apteekri sõnul eelistada näiteks omeprasooli üks kord päevas 14 päeva jooksul. „Vajalik võib olla võtta ravimit 2–3 päeva, enne kui sümptomid leevenevad. Enamikul patsientidest taanduvad kõrvetised täielikult seitsme päeva jooksul,“ õpetab Moik. Ravi tuleb lõpetada kohe, kui sümptomid taanduvad. „Kui kontrolli sümptomite üle ei saavutata ka pärast 14-päevast ravi, soovitatakse teha täiendavaid uuringuid. Samuti tuleks arsti poole pöörduda, kui pärast ravi lõpetamist tekivad kõrvetised korduvalt uuesti.“

Uuringud, mida maovaevuste korral tehakse, tekitavad paljudes vastumeelsust. „Inimeste tundlikkus on erinev – mis ühele on talumatult ebameeldiv, selle kannatab teine suuremate emotsioonideta välja. Kindlasti ei maksa ainuüksi protseduurihirmu pärast oma tervist ohtu seda,“ ütleb Moik. „Uuringute tulemusena selgub kaebuste täpne põhjus. Muuhulgas võib maovaevusi põhjustada ka helicobacter pylori infektsioon.“

Taimeusku inimesed leiavad mao ja seedetrakti turgutamiseks apteegist ka teesegusid, mille koostises on näiteks limaaineid sisaldavad taimed (kassinaeris), rahustavad taimed (näiteks piparmünt ja kummel) jpt. Taimedest sobivad ka linaseemned ja aed-liivatee. Need on siiski mõeldud pigem ülehappesuse ja gastriidi profülaktikaks ning järelraviks.

Copy
Tagasi üles