Müüt või tõde? Dieetjoogid ei tõsta kehakaalu

PM Tervis
Uuendatud 18. juuni 2024, 09:22
Copy
Dieetjookide joomine võib kehakaalu tõsta.
Dieetjookide joomine võib kehakaalu tõsta. Foto: Shutterstock

Dieetjooke reklaamitakse suhkru- ja kaloririkkamatest jookidest tervislikuma alternatiivina. Seetõttu võivad need olla atraktiivsemad kaalu kaotada soovivatele inimestele. Aastatepikkused uuringud viitavad aga, et dieetjoogid ei ole nii taljesõbralikud nagu arvata võidakse, vahendab Healthline.

Dieetjookides puudub toiteväärtus ning kunstlikult magustatud väheste kaloritega joogid võivad tervist hoopis mitmetel viisidel kahjustada. Dieetjookide tarbimist on seostatud suurenenud krooniliste haiguste välja arenemisega, sealhulgas metaboolse sündroomiga, mis suurendab südamehaiguse ja diabeedi riski. Lisaks on see seotud kõhurasva ja kõrge veresuhkru tasemega, mis mõlemad on metaboolse sündroomis sümptomid.

749 täiskasvanuga tehtud uuringus leiti, et igapäevaste dieetlimonaadide tarbijate vöökoha ümbermõõt oli kümne aasta jooksul neli korda mittetarvitajatest suurem. Kunstlikult magustatud jookide tarbimist seostatakse ülekaalu ja rasvumisega, see võib suurendada diabeedi välja kujunemise riski ja kahjustada vaimset tervist.

Dieetjookides leiduvad kunstlikud magusained võivad suurendada nälga ja isu kõrgema kalorisisaldusega toitude järele. Kunstlikult magustatud joogid võivad ka segada kaalu reguleerimise mehhanisme, häirida soolebakterite tasakaalu ja mõjutada veresuhkru taseme reguleerimist. Regulaarsetel dieetjookide tarbijatel on kehvem toitumise kvaliteet ning nad söövad vähem puu- ja köögivilju kui need, kes dieetjooke ei joo.

Vahel harva dieetjoogi tarbimine tervist üldjuhul eriliselt ei mõjuta. Targem on aga dieetjookide tarbimist vähendada nii palju kui võimalik. Kui oled harjunud neid igapäevaselt tarbima, asenda neid vaikselt veega, mis on maitsestatud sidruni- või laimimahlaga.

Märksõnad

Tagasi üles