N, 23.03.2023

Miks kõht valutab ja millal tuleks pöörduda arstile?

BENU Apteek
Miks kõht valutab ja millal tuleks pöörduda arstile?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kõhuvalu põhjused on erinevad.
Kõhuvalu põhjused on erinevad. Foto: Shutterstock

Kõhuvalu on sage probleem igas vanuses inimeste jaoks, kusjuures põhjuseid võib olla väga palju erinevaid. Miks kõht valutab võib ning millal tuleks murega pöörduda arsti poole, räägib BENU veebiapteeker Triin Hirvlaan.

Hirvlaan kinnitas, et on erinevat sorti kõhuvalusid, mistõttu on ka põhjuseid selleks väga palju. «Kergemateks neist on kõhugaasid, mille sümptomiteks on punnis kõht ja gaasid. Kõhupuhitusi põhjustab teatud toitude söömine ning ka see, kui söömise ajal neelata koos söögiga õhku alla,» selgitas ta.

Lisaks võivad valu põhjustada lihtsamad seedehäired ehk kõhukinnisus, mis on tingitud liiga ühekülgsest toitumisest ja vähesest liikumisest, hormonaalsetest muutustest kehas või hoopis mõnest ravimist.

Pole ka sage juhus, kui valu tekitab kõhulahtisus. «See võib olla tingitud kõhuviirustest ehk noro-, rota- või adenoviirustest, toidumürgitusest, toidutalumatusest või teatud ravimite võtmisest. Kõhuvalu põhjustab naistel sageli ka menstruatsioon,» lisas Hirvlaan.

Ka toitumine võib olla süüdlane

Järjest rohkem teadvustatakse ühiskonnas ka toidutalumatusest tingitud kõhuhädasid. Ka Hirvlaane sõnul võivad laktoosi- ja gluteenitalumatus ning teatud allergiad põhjustada kõhulahtisust, puhitust ning sageli ka valu.

Ent kõhumurede põhjuseks võivad lisaks olla ka erinevad toidud või teatud toitude vähene söömine. «Näiteks on seedimisele toetamiseks oluline süüa kiudainerikkaid toite, sealhulgas herneid, ube, brokolit, täisteratooteid, õuna ja kuivatatud puuvilju. Ent kaunviljad või erinevate kapsaste söömine võivad tekitada samuti kõhugaase,» nentis ta.

Soolegaaside vähendamiseks on veebiapteekri sõnul saadaval nii käsimüügiravimeid kui ka traditsiooniliselt kasutatavaid vahendeid. «Näiteks võib kõhugaaside puhul aidata nii köömne-, piparmündi või ka apteegitillitee,» rääkis ta.

Kõhupuhituse korral kasutatakse abistava vahendina sageli söetablette. «Lisaks võivad selle vastu aidata simetikooni sisaldavad preparaadid, mille toimel hakkavad gaasimullid lahustuma ning seejärel saab vabanenud gaas eralduda tavapärasel viisil,» selgitas Hirvlaan.

Põhjust ise diagnoosida ei tasu

Hirvlaan paneb südamele, et kõhuvalu põhjust ei tasu inimesel omapäi diagnoosida – püsivate kaebuste korral tasub kindlasti pöörduda perearsti poole.

«Perearsti vastuvõtule tuleks kindlasti minna näiteks siis, kui urineerida on valus, kõhulahtisus või kõhukinnisus ei möödu mõne päeva jooksul, näha on järsku kaalukaotust, tekib probleeme neelamisega, valu on pidev ja ei kao või tuleb korduvalt tagasi ning kui tualetis käies on tekkinud seletamatu vereeritus,» loetles Hirvlaan põhjuseid.

Kui aga kõhuvalu on tugev ja süveneb kiiresti, tuleks kiiremas korras pöörduda erakorralise meditsiini osakonda.

Märksõnad
Tagasi üles