E, 29.05.2023

Ekspert selgitab: kuidas mõjub päike aknele?

PM Tervis
Facebook Twitter
Comments
Akne võib tekkida erinevatel põhjustel, ka stress ja toitumine mängivad rolli.
Akne võib tekkida erinevatel põhjustel, ka stress ja toitumine mängivad rolli. Foto: Shutterstock

Akne all kannatavatele inimestele tundub sageli, et suvi ning päikesekiirgus teeb nende nahaga imesid. Kuid kui palju see tegelikult tõele vastab ning kas päikesel on komme aknet tõepoolest «ravida», räägib BENU kosmeetikakonsultant Marite Talbre.

Talbre sõnul tundub suvisel perioodil paljudele tõepoolest, et päike ravib nende vistrikke. «Seetõttu arvatakse sageli ekslikult, et suvel ei peaks üldse jätkama või siis üldsegi mitte alustama akne raviga. Kuid tegelikult on see petlik,» nentis ta.

Kuid miks see nii on? «Meie nahas toimub suvel üleüldine naha kuivamine, naha pindmise kihi paksenemine, mille peale kasvab päikese mõjul väga tugeva keratiiniga kilejas surnud rakkude kiht organismi kaitseks,» selgitas ta.

Ent see ei peata juba varem toimunud protsesse – nimelt toimub selle kihi all endiselt rasu kogumine rasunäärmetesse ning bakteritega segunemine. «Kui päikese aktiivsus kaob ning kilejas pinnakiht laguneb, tungivad põletikulised kolded taas naha pinnale ning naha olukord üldjuhul halveneb. Seda kinnitavad ka paljud aknega kimpus olevad inimesed,» ütles konsultant.

Seega ei pruugi päike alati probleemsele nahale päästeingliks osutuda. «Päevitamine ja jume loovad üksnes illusiooni tervemast ja puhtamast nahast. Valed päevitamis- ja iluprotseduurid võivad päikeselisel perioodil akneprobleemidega nahale hoopis karuteene teha.»

Päike võib akneprobleeme võimendada

Pärast suveperioodi on akneprobleem paljudele taas aktuaalsem, kuna probleemse aknelise naha peamised põhjused tulenevad aeglasest rasunäärmete tööst, aeglasest naha mikrovereringest ja hormoonidest.

«Rasunäärmete ülesanne organismis on rasu tootmine. Kui aga rasunäärmete töö on aeglane, siis ei jõua looduse poolt naha niisutamiseks ja kaitseks mõeldud rasu piisavalt kiiresti naha pinnale, vaid hakkab kogunema hoopis karvanääpsu sisse. Seal surnud rakkudega segunedes tekitab see umbes poore ehk komedoone,» selgitas Talbre.

Kui rasu koguneb karvanääpsu sisse järjepidevalt ja aknet tekitavate bakterite vohamine suureneb, siis karvanääpsu seinad rebenevad ning tekivad põletikud, mis satuvad ümbritsevatesse kudedesse.

Selle tulemusel toimuvad sidekoelised muutused, mis väljenduvad naha peal punaste punnikeste või mädapeadena. «Ravimata jätmisel ja/või vale hooldusrutiini tagajärjel ongi lõpptulemuseks koledad, lillaka alatooniga aknearmid, mis on just tekkinud suvise UV-kiirguse tagajärjel. Kuna põletikuline nahapind on eriti õhuke ja õrn ning päikesekiirgus on läbistanud naha ja kahjustanud nahka nii, ei suuda nahk pigmenti ühtlaselt jaotada, mistõttu tekib põletiku vistriku kohale nii arm kui ka pigmendilaik,» selgitas konsultant.

Väga oluline on aknelist nahka õigesti hooldada

Kuna 80 protsenti naha tervisest sõltub just kodusest nahahooldusest, siis on Talbre sõnul eriti tähtis see ka aknelise nahaseisundi puhul. Kindlasti tuleks nahka pesta nii hommikuti kui õhtuti.

«Hommikune näopesu eemaldab öö jooksul eritunud rasu, higi ja ka voodipesule kogunenud tolmu. Õhtul tuleb kindlasti eemaldada meik ja pesta nägu antibakteriaalse toimega näopesuvahendiga. Pesuvahend peab olema samas õrn, et see nahapinda ei kuivataks ega kahjustaks naha enda nn happevaipa (naha kaitsekiht), mis tõrjub baktereid,» soovitas ta.

Just pesemine on BENU kosmeetikakonsultandi hinnangul väga oluline, kuna see eemaldab nahalt surnud rakud, liigse rasu ja keskkonnast tuleva mustuse. «Kliinilised uuringud on näidanud, et naha igapäevane hoolikas puhastamine aitab uute vistrike teket ennetada,» lisas Talbre.

Naha puhastamise järel tuleb kasutada niisutavaid kreeme kuivuse vähendamiseks, kuna just niisutavad kreemid vähendavad nahaärritust ja parandavad naha barjäärifunktsiooni. «Saadaval on õlivabad niisutajad, mis sisaldavad rahustavaid ja leebeid antibakteriaalseid toimeaineid ning on mõeldud eelkõige aknele kalduvale nahale. Samuti on kosmeetikatoodete valimisel oluline mittekomedogeensus,» ütles ta.

Kindlasti ei tohiks põletikulisi koldeid ise pigistada-tühjendada. «Seda võiks ennekõike lasta teha kosmeetikul, kellel on vastavad teadmised ja vahendid,» toonitas konsultant.

Kui palju tuleks nahka koorida?

Aknelise naha puhul tuleb koorivate maskidega olla ettevaatlik. Sellel on Talbre sõnul lihtne põhjus. «Tavaliselt sisaldavad aknekreemid ja -seerumid juba keemiliselt koorivaid aineid, salitsüülhapet ja retinoole, mistõttu pole eraldi koorivaid maske sageli vaja kasutada,» rääkis ta.

Samas on mainitud koostisained siiski valgustundlikud, mistõttu peab kindlasti kasutama kaitsefaktoriga kreeme. «Soovitan 50 SPF-iga päikesekaitsekreeme, kuna see hoiab ära nii päikesepõletuse kui ka armistuvate piirkondade pigmenteerumise,» märkis Talbre.

Abrasiivseid aineid sisaldavaid koorivaid tooteid ei ole tema sõnul üldse soovitav kasutada. «Kuna need kosmeetilised tooted sisaldavad tavaliselt taimsetest koostisosadest jahvatatud tükikesi (näiteks aprikoosiseemned), siis mehaanilised koorijad kahjustavad nahapinda ja võivad jätta sellele mikrohaavad, mida me küll silmaga ei näe, aga on siiski olemas. Just aknelisel nahal on sellist tüüpi kosmeetilised tooted väga kahjulikud,» toonitas ta.

Õhtuse hooldusrutiini juurde võiks kuuluda ka seerumi kasutamine. «Kõigepealt meigieemaldus, seejärel nahapesu, siis juba seerum ja kreem. Retseptiravimitega nahahoolduse seletab lahti juba nahaarst ning annab nõu, kuidas kõige õigem on,» lisas Talbre.

Nahaarsti vastuvõtule soovitab BENU kosmeetikakonsultant minna juba mõõduka põletikuga nahal, mitte oodata nii kaua, kuniks naha olukord on juba väga halb. «Kindlasti ei tohiks põletikult laialt levida näonahalt edasi kaelale ja seljale, sest seda kauem võtab ravi ja taastumine aega. Nii palju kui võimalik, soovitan ikkagi aknelise naha korral päevitamist piirata,» soovitas ta.

Ka kosmeetika puhul saab abi apteegist

Siiski soovib suur hulk naisi peita aknelise naha tugeva meigikihi alla, et suvekuudel parem ja hoolitsetud välja näha. Talbre sõnul võiks paksema ja raskema tekstuuriga tooted vahetada suvel kergemate vastu ning võtta kindel suund päikesekaitsekreemide kasutamisele, sest just see on võti akne paranemiseks, naha üldiste kahjustuste vältimiseks ja vananemise ennetamiseks.

«Kaasajal on saadaval väga palju erinevaid kosmeetilisi tooteid, kaasa arvatud ka näiteks kergeid, kuid siiski katvaid jumestuskreeme, BB-kreeme ja CC-kreeme. Apteekides on palju erinevaid dermakosmeetikabrände, mis pakuvad päevakreeme nii probleemsele, põletikulisele kui ka aknelisele nahale. Sageli on kreemi juba lisatud nii päikesekaitse kui ka toon, mis siis ühtlustab nahka ja katab kergelt punetavad piirkonnad ja vistrikud,» lisas Talbre.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles