Kas hambaid tuleks pesta enne või pärast hommikusööki?

BENU Apteek
Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Küsimus, kas hambaid tuleks pesta hommikul kohe pärast ärkamist või alles hommikusöögi järel, kimbutab ilmselt paljusid inimesi. Milline peaks välja nägema igapäevane hambahooldusrutiin ning milliseid vigu vältida, räägib BENU apteegi proviisor Astrid Oolberg.

Oolbergi sõnul tagab terved hambad eelkõige see, kui inimene hoolitseb suuhügieeni eest iga päev ning käib ka regulaarselt hambaarsti juures kontrollis. Ent millal oleks kõige õigem hambaid pesta?

«Suuhooldus võiks koosneda hommikusest ja õhtusest hambapesust. Et pärast hommikusööki on hambaemail happelise keskkonna tõttu nõrgem, võiks hambaid pesta kohe pärast ärkamist. Nii saame hambaemaili kahjustumise tõenäosust vähendada,» rääkis proviisor.

Õhtuse hambapesu juurde võiks kuuluda hambavaheharja või -niidi kasutamine, et eemaldada hammaste vahelt toidujäätmed. «Piisab täiesti, kui selliseid abivahendeid kasutada kord päevas,» lisas ta.

«Kui seda ei tehta, võivad toidujäätmed hammaste vahele kogunema hakata, mistõttu hakkavad bakterid nendest toituma ning oma elutegevusega keskkonda happeliseks muutma ja hambaemaili kahjustama. Nii tekivadki hambaaugud,» selgitas Oolberg.

Pärast hambapesu tuleks suud loputada – selleks sobib proviisori sõnul täiesti tavaline leige kraanivesi. «Suuvett võiks kasutada pigem siis, kui selleks on konkreetne vajadus, näiteks suukuivus, põletikulised protsessid, kirurgilised sekkumised või halb hingeõhk,» märkis ta ning lisas, et iga päev kasutatav suuvesi võiks olla pigem alkoholivaba.

Mure korral on abi ka proviisorist

Tekkinud mure korral võib alati pöörduda ka apteeki, kus antakse head nõu ning jagatakse asjalikke näpunäiteid. «Näiteks võib pöörduda siis, kui on tekkinud suukuivus, mis on tekkinud vanuse, ravimite kasutamise või keemiaraviga seoses. Sellele saab apteegist leevendust näiteks sobiva hambapasta, niisutava pihusti või suuvee abil,» näitlikustas ta.

«Suus tekkivatele haavanditele on olemas valuvaigistavad geelid. Ka breketite kandjad saavad suuhoolduseks vajalikke vahendeid osta apteegist. Igemepõletike korral leidub samamoodi erinevaid valikuid,» rääkis Oolberg.

Hambavaheharju ostetakse aina enam

Proviisori sõnul on rõõmustav, et nii hambaarstid kui suuhügienistid selgitavad klientidele teatud toodete vajalikkust piisavalt. Tänu sellele on viimasel paaril aastal märgatavalt tõusnud huvi hambavaheharjade vastu. Eelistatuimaks tooteks on pehmete harjastega hambaharjad.

«Apteekides on piisavalt suur valik ka igapäevaseid suuhooldustooteid, siit võib leida ka täiesti tavalise hambapasta igapäevaseks hambapesuks,» märkis ta.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles