L, 9.12.2023

JÄRELVAADATAV ⟩ Mis tagab pikema, tervema ja kvaliteetsema elu?

Claire Peinar
, Postimees TV toimetaja
Copy
Arvamusfestival
Arvamusfestival Foto: Dmitri Kotjuh / Järva Teataja

12.-13. augustil on Paides Arvamusfestival, mis tänavu arvult juba kümnes ja Postimees vahendab mõlemal päeval toimuvaid arutelusid Tervise tuleviku alal.

Tervise tuleviku ala üheksas paneelis ristavad vaimumõõgad Eesti juhtivad meditsiini ja tervishoiu eestkõnelejad era- ja riigisektorist, kogenud arstid, riigiametnikud, ettevõtjad, patsiendid ja analüütikud. Eesmärk pole kiruda Eesti rahva rasket elu ja kurba saatust, vaid lahata algosadeks probleemide juurpõhjused ja otsida töötavaid lahendusi, mida saaks rakendada kas kohe või aastakümnete jooksul.

Arutelud Arvamusfestivali Tervise tuleviku alal

Reedel, 12. augustil

12.00-13.30 «Kust tulevad targad patsiendid?»

Terviseharitus on kogum teadmistest, oskustest ja motivatsioonist. See võimaldab meil oma tervise eest suuremat vastutust võtta, haigusi ennetada, terviseinfot mõista, tervishoiusüsteemis navigeerida, õigeid otsuseid vastu võtta ja arstidele partnerid olla. Hea terviseharitus tagab pikema, tervema ja kvaliteetsema elu. Milline on elluastuva noore tervisealane kirjaoskus Eestis?
Arutelus osalejad: Kristjan Port (õpetajate õpetaja, Tallinna Ülikooli tervisekäitumise ja spordibioloogia professor), Laura Prett (Linnamõisa perearstikeskuse perearst), Nele Labi (Sotsiaalministeeriumi innovatsiooni asekantsler), Helena Haamer (elluastuv noor)
Arutelujuht: Riina Raudne (Terve Eesti Sihtasutuse asutaja)
Arutelu korraldaja: Roche Eesti OÜ/chris.ellermaa@roche.com

14.00-15.30 «Mitme kriisi õppetunnid»

Alates 2020 on maailm olnud kriisides. Koroona halvas ühiskonna ja meditsiini, energiakriis tühjendas rahakotte, Ukraina sõda näitas meie haavatavust. Kõik pingutasid, aga kõik olid ka rahulolematud. Mis meil tegemata jäi ja mida tuleviku kriisijuhtimises ja -kommunikatsioonis teisiti teha? Kuidas vältida kriisireeglite normaalsuseks muutumist? Kuidas riik ja erasektor teineteist aidata saavad?
Arutelus osalejad: Taimar Peterkop (riigisekretär), Kadi Lambot (Confido meditsiinijuht, juhatuse liige), Johanna-Maria Lehtme (MTÜ Slava Ukraini juht), Ahti Kallikorm (Magnum AS juhatuse esimees), Maivi Parv (Eesti Haigekassa juhatuse liige)
Arutelujuht: Rasmus Kagge (ajakirjanik, Bonnieri preemia laureaat)
Arutelu korraldaja: SYNLAB Eesti/karin.kallikorm@synlab.ee

16.00-17.30 «Mina kaevasin ja tassisin. Tervise rahastusest»

Eri hinnangutel on Eesti tervisesüsteemis aastaks 2035 puudu ligi miljard eurot, kui jätkame senisel kursil. Millised on meie tulevikustsenaariumid, kust leida lisaraha ja kuidas minna üle kulupõhiselt süsteemilt tulemuspõhisele? Kas tööandjad ja erasektor saavad võtta suurema rolli solidaarse tervisesüsteemi raamides ja mis seda takistab?
Arutelus osalejad: Kalev Reiljan (Confido tegevjuht, juhatuse esimees), Rain Laane (Eesti Haigekassa juht), Mari Krass (Magnum AS juhatuse liige), Tea Danilov (Arenguseirekeskuse juhataja)
Arutelujuht: Kaspar Oja (presidendi majandusnõunik, Eesti Panga ökonomist, Tartu Ülikooli õppejõud)
Arutelu korraldaja: Confido Meditsiinikeskus/annika.uudelepp@confido.ee

18.00-19.30 «Kes aias, kes aias. Tervishoiu reformist»

Eesti tervishoid vajab muutusi. Patsient ja maksumaksja ei saa lubada kasvavat ravivõlga. Mis roll on osapooltel tuleviku tervishoiu ja ravi korralduses, kes annab abi ja palju see patsiendile maksab? Eesti on tervishoiureformiga alustanud, ümber kujundatakse kogu sektor. Riigi ja erasektori vahendid ja oskusteave tuleb dubleerimata mõistlikult ära kasutada. Arutleme jätkusuutliku tervishoiumudeli üle.
Arutelus osalejad: Maarjo Mändmaa (sotsiaalministeeriumi kantsler), Siim Espenberg (Tartu Ülikooli sotsiaalteaduslike rakendusuuringute keskuse juhataja), Kadri Tammepuu (Eesti Patsientide liidu juht, ajakirjanik), Tõnis Allik (Eesti Eratervishoiuasutuste Liidu juht, Medicumi juhatuse liige)
Arutelujuht: Randel Länts (ettevõtja, RMK nõukogu esimees)
Arutelu korraldaja: Magnum AS/ martin.aadamsoo@magnum.ee