T, 4.10.2022

Selgus põhjus, miks mängitakse arvutimänge, kus pritsib veri ja lendavad pead

PM Tervis
Selgus põhjus, miks mängitakse arvutimänge, kus pritsib veri ja lendavad pead
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Populaarne mäng Grand Theft Auto.
Populaarne mäng Grand Theft Auto. Foto: Shutterstock

Mängudel nagu «Grand Theft Auto» (GTA), «Call of Duty», «Fortnite» ja «PUBG» on palju fänne. Aga miks on need vägivaldsed mängud nii populaarsed? Uuring on leidnud usutavad vastused.

Vägivaldsed mängud on videomängude jaotises ühed populaarseimad mängužanrid. Lõuna-Walesi ülikooli uuring näitab, et selliste mängude populaarsus võib olla seotud võimega pakkuda võimalusi täita psühholoogi vajadusi ja motivatsiooni teatud staatuse saavutamiseks, tunda end domineerivana ja kvaliteetse intiimpartnerina. 

Mängud puudutavad inimeste soove, pakkudes autonoomia, sotsiaalse ühtekuuluvuse ja pädevuse tunnet, mis kõik on käitumise motivaatorid. Need psühholoogilised vajadused täidetakse relvade valimisel, teiste mängutegelastega koos töötades või eesmärkide ja missioonide täitmisel.

«Vägivaldsed videomängud vastavad meie psühholoogilistele vajadustele, sest need on loodud viisil, mis võimaldab saavutada kontrolli- ja saavutustunnet ning aitavad mõista, kus me sotsiaalses hierarhias istume,» rääkis uuringu kaasautor Michael Kasumovic. 

Vägivaldsed videomängud võimaldavad mängijatel ka oma kodu turvalises keskkonnas seista silmitsi ebakindlate olukordadega ja reguleerida oma emotsioone.

«Vägivaldsed videomängud aitavad mõelda surmaga seotud hirmudele. Lisaks aitavad need ka väljendada erinevaid emotsioone, nagu näiteks viha,» lisas Kasumovic. 

Videomängud aitavad kaasa ka eesmärgipärasele käitumisele, mängus väljendub see läbi oskuste parandamise või karakteri arendamise, et oleks võimalik edetabelis kõrgemale tõusta. 

Kuna videomängude maailm ei lõppe, vaid areneb üha edasi, soovivad teadlased tulevikus uurida veel vägivaldsete videomängude prosotsiaalseid mõjusid, kirjutab Medical Daily

Märksõnad
Tagasi üles