Sagedasemad kõhuvalu põhjused on viirusnakkused, toidumürgitus, stress, gaasid, ravimite kõrvaltoimena tekkinud ärritus maos ja naistel kindlasti ka menstruatsioon.
Kõhuviirusest ja toidumürgitusest põhjustatud kõhuvalu saadab tavaliselt teisi häirivaid sümptome, nagu kõhulahtisus ja oksendamine. Haiguse ägedas faasis on oluline jälgida, et organismis ei tekiks vedelikupuudust − võimalusel tuleks juua mineraalidega küllastatud vett. Kui haigus taanduma hakkab, võib toetava ravina kasutada soolestiku mikrofloorat taastavaid preparaate ja piimhappe baktereid sisaldavad tooted. Enamasti jääb soolestikku palju gaase ja nende leevendamiseks on käsimüügis saada nii kapslitena kui tilgakujul olevaid preparaate. Gaasidest põhjustatud ebamugavustunnet leevendab aga ka näiteks apteegitilli tee joomine. Juhul kui ägedad sümptomid püsivad üle 24 tunni, peab ühendust võtma perearstiga.
Stress väljendub kõhuvaluna sageli lastel
Stressist põhjustatud kõhuvalu diagnoosimine on üpris keeruline ning enamasti tuleb muud põhjused lihtsalt välistada. Kui tugeva stressi vältimine ei ole võimalik, võib leevendust pakkuda neutraalsete toitude söömine, piisav füüsiline koormus ja spasmiliste valude leevendamiseks kasutatav No-Spa tablett. Oluline on ka suitsetamisest ja alkoholist hoidumine.
Kindlasti peab silmas pidama lapsi, kes on muutuste suhtes väga tundlikud ja sagedasti väljendub neil stress kõhuvaluna. Kui teised põhjused on välistatud, võib laste puhul proovida käsimüügis saadaolevat taimset preparaati Iberogasti, mille täpsema kasutusjuhise saab arstilt või apteekrilt.
Veel kõhuvalu levinud põhjuseid: ravimite kõrvaltoime, menstruatsioon, raskesti seeditav toit