Kehaasend mõjutab ravimite imendumist

PM Tervis
Copy
Peavalu, ravimid, valuvaigistid, tabletid, rohud peavalu vastu. Tabletid

Foto Arvo Meeks/Valgamaalane
Peavalu, ravimid, valuvaigistid, tabletid, rohud peavalu vastu. Tabletid Foto Arvo Meeks/Valgamaalane Foto: Arvo Meeks

Johns Hopkinsi ülikooli teadlased kasutavad mao anatoomial põhinevat simulaatorit, et uurida keha- ja maoasendi mõju ravimite biosaadavusele, vahendab Medical Xpress.

«Suukaudne manustamine on üllatavalt keeruline, hoolimata sellest, et see on kõige levinum valik ravimite manustamiseks,» ütles uuringu kaasautor Rajat Mittal. «Kui tablett jõuab makku, määrab mao seinte ja sisu liikumine ravimi lahustumiskiiruse. Suurt rolli mängivad ka pillide omadused ja maosisu.»
Mao asend ja kokkutõmbed võivad esile kutsuda survet ja tekitada keerukaid tablettide liikumise trajektoore. Selle tulemuseks on erinev tablettide lahustumiskiirus ja ravimi ebaühtlane eraldumine kaksteistsõrmiksoolde.
«Selles töös demonstreerime uudset arvutisimulatsiooni, mis pakub potentsiaali nende piirangute ületamiseks,» ütles Mittal. «Meie mudelid võivad luua bioloogiliselt olulisi andmeid ravimite lahustumise kohta, mis võivad anda kasulikke ja ainulaadseid teadmisi ravimite suukaudse manustamise keerulistest füsioloogilistest protsessidest.»
Mudel võimaldas teadlastel arvutada ja võrrelda mao tühjenduskiirust ja lahustunud farmatseutilise toimeaine vabanemist kaksteistsõrmiksoole erinevates füsioloogilistes olukordades.
Uuring avaldati teadusajakirjas Physics of Fluids.

Joonisel on näha tableti (punane täpp) gravitatsioonist mõjutatud liikumispotentsiaal kaksteistsõrmiksoolde erineva maoasendi korral.

Ameerika füüsikainstituut

Tagasi üles