/nginx/o/2022/08/15/14761452t1hb643.jpg)
Eesnäärme vähk on Eesti meestel kõige sagedasem kasvaja ja haigestumine sellesse kasvab. Veerand meeste kasvajatest areneb just eesnäärmes. Kiiritusravi vajaduse korral võib abi olla ka ühest põletikuvastasest ravimist.
Kentucky ülikooli Markey vähikeskuse teadlaste avaldatud uuring viitab sellele, et tavalist steroidravimit beetametasooni saab kasutada eesnäärmevähi kiiritusravi soovimatute kõrvaltoimete vähendamiseks ja parema ravi huvides.
Luksana Chaiswingi juhitud uuring on esimene, mis tõestab, et beetametasoon kaitseb normaalseid eesnäärmerakke kiiritusravist põhjustatud vigastuste eest, tekitades samas olukorra, kus vähirakud on ravile vastuvõtlikumad.
"Kiiresti on vaja uusi ravimeetodeid, mille eesmärk on kaitsta normaalseid kudesid vigastuste eest, suurendades samal ajal kiiritusravi efektiivsust," ütles Chaiswing. "Selliste lähenemisviiside väljatöötamisel oleks suur mõju eesnäärmevähi kontrollile ja patsientide elukvaliteedile."
Meeskond kontrollis ligikaudu 700 Toidu- ja Ravimiameti poolt juba teiste haiguste raviks heakskiidetud ravimit, et leida nende seast selliseid, mis võiks kaitsta terveid rakke kiiritusravi põhjustatud tsütotoksilisuse eest ja aidata eesnäärmevähirakke tappa seeläbi, et tõstetakse vesinikperoksiidi taset rakkudes.
Beetametasoon on kortikosteroid, mis on heaks kiidetud vereloomesüsteemi põletiku, reumaatiliste ning nahahaiguste ja mitmete teiste põletikuga kulgevate haiguste raviks. Just betametasoonil on kõik teadlaste soovitud omadused.
Beetametasoon mõjub nii, et suurendab rakkudes vesinikperoksiidi taset, mis omakorda aktiveerib normaalsetes ja tervetes eesnäärmerakkudes neid kaitsva valgu nimega RelB. Vesinikperoksiidi suure hulga puhul reageerivad terved ja vähirakud erinevalt. Terved rakud saavad mõne aja pärast vesinikperoksiidi kõrgenenud tasemega hakkama, aga vähirakkudel võib see aine membraani ära lõhkuda. Ühtlasi teeb ravi beetametasooniga vähirakud kiiritusravi jaoks palju tundlikumaks ehk siis võib parandada ravi tulemust.
Varasemast teaduskirjandusest on teada, et sarnane toime - rakkudes ajutiselt vesinikperoksiidi hulka kasvatav - on ka vitamiini C veeni tilgutatavatel megaannustel.
"Selle projekti tulemus võib viia uue vähivastase raviskeemi väljatöötamiseni, mis parandab kiiritusravi efektiivsust, sensibiliseerides kasvajakudet kiirgusele, kaitstes samal ajal normaalset kudet kiirgusest põhjustatud kõrvaltoimete eest, mis võib viia vähi üleelajate elukvaliteedi paranemiseni," ütles Chaiswing.
Uuring avaldati ajakirjas International Journal of Molecular Sciences.
Kui vähk eesnäärmest kaugemale levinud, on haigusega meeste keskmine ellujäämise tõenäosus 5 ja ka 10 aastat pärast diagnoosi võrdne meestega, kel vähki diagnoositud ei ole.
Kui kasvaja avastatakse kaugelearenenud haiguse arengufaasis, on prognoos siiski juba märgatavalt halvem.