T, 4.10.2022

Aastas 100 000 surma põhjustava viiruse vastu tuleb vaktsiin

PM Tervis
Aastas 100 000 surma põhjustava viiruse vastu tuleb vaktsiin
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
RS-viiruse vastane vaktsiin süstitakse rasedale, kelle organismist antikehad edasi kanduvad.
RS-viiruse vastane vaktsiin süstitakse rasedale, kelle organismist antikehad edasi kanduvad. Foto: Shutterstock

Eluohtliku respiratoor-süntsütiaalse viirusnakkuse (RSV) vaktsiin, mis on aastakümneid kestnud teadustöö tulemus, võib jõuda loetud kuude pärast inimesteni, vahendab Medical Xpress.

Ajakirjas The Lancet Infectious Diseases avaldatud värskes teadusartiklis edastatakse, et imikutele mõeldud kauase mõjuga ravi monoklonaalsete antikehadega on tõenäoliselt turule jõudmas 12 kuu jooksul, millele järgneb vahetult ka emale raseduse ajal manustatava vaktsiini heakskiitmine, et pakkuda vastsündinutele kaitset RS-viiruse eest.

Igal aastal põhjustab RS-viirus enam kui 100 000 surmajuhtumit ja 3,6 miljoni lapse hospitaliseerimise. Hingamisteid ja kopse nakatav viirus on eluohtlike tüsistuste, nagu bronhioliit ja kopsupõletik, ja nendest tuleneva ülemaailmse suremuse peamiseks põhjustajaks.

Professor Peter Richmond, Telethoni lasteinstituudi nakkushaiguste keskuse vaktsiiniuuringute rühma juht ütles, et teadlased on lõpetamas nii haigust ennetavate antikeharavide kui ka RSV vaktsiinide väljatöötamine viimaseid etappe.

«Mitmete kogu maailmas läbi viidud uuringute vaatlused on näidanud, et 3. faasi kliinilistes uuringutes, mis on viimane etapp enne kasutusloa andmist, on üheksa potentsiaalset kandidaati, sealhulgas kaks imikutele haiguse ennetamiseks mõeldud immuniseerimisravi antikehadega ja kaks vaktsiini, mis on mõeldud süstimiseks rasedatele,» ütles professor Richmond.

«See on meie jaoks eriti põnev aeg – alustasime oma 1. ja 2. faasi uuringutega RSV vaktsiinide kohta 2000. aastal ja selleni jõudmine on olnud pikk teekond.

Kahjuks mõned varased uuringud ebaõnnestusid ja katkesid väljatöötamise etapis, kuid 2016. aastal hakkasime nägema positiivseid tulemusi 2. faasi uuringus, mis käsitles monoklonaalsete antikehade ravi nimega Niversimab,» sõnas Richmond.

Eelduste kohaselt saab RSV-nakkuse ennetav ravi Euroopas heakskiidu 2022. aasta lõpuks või 2023. aasta alguseks.

Märksõnad
Tagasi üles