Oluline teada: mida teha aegunud ravimitega?

BENU Apteek
Copy
Aegunud ravimid tuleb viia kohalikku ohtlike jäätmete vastuvõtupunkti või apteeki.
Aegunud ravimid tuleb viia kohalikku ohtlike jäätmete vastuvõtupunkti või apteeki. Foto: Shutterstock

Sageli võib juhtuda, et mõni ravim jääb pikemaks ajaks koduste apteegitarvete vahele seisma ning kaotab selle aja jooksul kehtivuse ehk aegub. Miks on oluline aegunud ravimeid mitte tarvitada ning mida nendega pärast säilivusaja lõppemist peale hakata, selgitab Benu veebiapteeker Triin Hirvlaan.

Põhjuseid, miks aegunud ravimeid enam tarvitada ei tohi, on õigupoolest mitu. «Toimeaine, mis ravimis on, võib aja jooksul laguneda ning selle toime väheneda,» selgitas Hirvlaan.

On ka võimalik, et ravimis tekib mittesoovitud keemiline reaktsioon. «Ajaga võivad ravimi välimus, värv ning maitse muutuda,» rääkis ta. Ühtlasi peaks lisaks säilivusajale jälgima ka ravimi säilitamise tingimusi.

Ehkki levinud arvamus on, et aegunud ravimid inimesele ja keskkonnale ohtu ei kujuta, ei vasta see siiski tõele: ravimid on ohtlikud jäätmed ning neid tuleb kohelda vastavalt.

«Aegunud või tarvitamata ravimeid ei tohi vista prügikasti ega kraanikausist või tualetipotist veega alla lasta,» rõhutas veebiapteeker. Vastasel juhul võivad ravimite toimeained sattuda põhjavette või pinnasesse ning sealt uuesti meie toidulauale.

«Prügikasti sattunud ravimid on lisaks keskkonnale ohtlikud ka teistele inimestele, loomadele ja lindudele,» rääkis ta.

Kuhu aegunud ravimid viia?

Aegunud ravimid tuleb viia kohalikku ohtlike jäätmete vastuvõtupunkti, kuid on olemas ka teine võimalus: nimelt võib kasutamata jäänud ravimid viia kohalikku apteeki. Mõlemas kohas võetakse aegunud ravimeid vastu tasuta.

Ravimeid apteeki tagastades tasuks silmas pidada paari soovitust. «Apteeki viidavad ravimid võiksid olla originaalpakendites. Purkidest ja plistritest pole vaja tablette välja võtta ning vedelikke ei tohiks ümber valada teistesse anumatesse,» tõi Hirvlaan välja.

Võib aga juhtuda, et mõni ravim on originaalpakendist eemaldatud või välja kukkunud ning pole teada, millega täpsemalt tegu võib olla. Ka sellisel juhul pole vaja muretseda. «Kui leiate ravimikapist üksikuid tablette, mida tuvastada ei oska, siis võib ka need kindlasti apteeki viia,» kinnitas veebiapteeker.

Kindlasti tuleks ravimite viimisel vastuvõtupunkti või jäätmejaama eelnevalt kontrollida, kas seal ravimeid vastu võetakse. «Eriti oluline on viia apteeki aegunud või seisma jäänud narkootilise või psühhotroopse toimega ravimid, näiteks tugevatoimelised valuvaigistid,» rõhutas ta.

Kõik tabletid pole ravimid

Hirvlaane sõnul ei ole eristatud, kas mingit tüüpi ravimeid peaks kindlasti viima ohtlike jäätmete vastuvõtupunkti, mitte apteeki. Küll aga tasub meeles pidada, et kõik apteegis müüdavad tooted pole ilmtingimata ravimid ning neist ei saa aegumisel ohtlikke jäätmeid.

«Kõiki apteegist ostetud ja seisma jäänud preparaate või meditsiiniseadmeid ei pea apteeki viima. Näiteks ei ole apteekidel kohustust võtta vastu teisi jäätmeid, näiteks meditsiiniseadmeid, toidulisandeid ja loodustooteid, sest need ei ole ravimid,» rääkis ta.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles