L, 3.12.2022

Selgus, mis vähendab oluliselt pika Covidi riski

PM Tervis
Selgus, mis vähendab oluliselt pika Covidi riski
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Pikk covid võib endaga kaasa tuua mäluprobleemid ja keskendumisraskused.
Pikk covid võib endaga kaasa tuua mäluprobleemid ja keskendumisraskused. Foto: Shutterstock

Teise ja kolmanda doosiga vaktsineeritutel on nakatumise korral oluliselt väiksem risk Covid-19 järgse seisundi ehk pika Covidi tekkeks, vahendab Eesti arstide liidu ajakiri. 

Milano ülikoolis tehtud uuringus analüüsiti 2560 tervishoiutöötaja haigestumist Covid-19 keskmise raskusega või kergesse vormi ja Covid-19 järgse seisundi kujunemist sõltuvalt saadud Pfizeri vaktsiini dooside arvust ajavahemikul märts 2020 kuni aprill 2022. Haigestumist/nakatumist hinnati kliinilise pildi ja positiivse PCR-testi põhjal. Tulemusi võrreldi demograafiliste ja tervisenäitajate poolest sarnase vaktsineerimata kontrollgrupi tulemustega.

Vaadeldud ajavahemikul haigestus Covid-19 keskmise või kerge raskusastmega vormi, mis ei vajanud hospitaliseerimist, 29 protsenti uuritud tervishoiutöötajatest. Neist 31 protsendil kujunes Covid-19 järgne seisund ehk pikk Covid. Kontrollgrupis esines Covid-19 järgne seisund 41,8 protsendil.

Vaktsineeritutel sõltus Covid-19 järgse seisundi kujunemine saadud vaktsiinidooside arvust: esimese doosiga vaktsineeritutel esines see 30 protsendil põdenutest/nakatunutest, teise ja kolmanda doosiga vaktsineeritutel vastavalt 17,4 ja 16 protsendil.

Nii vaktsineeritud kui ka vaktsineerimata isikute seas oli Covid-19 järgse seisundi kujunemise risk suurem vanemaealistel, suure kehamassiindeksiga, allergianähtudega ja obstruktiivse kopsuhaigusega isikutel.

Uuring kinnitas, et Covid-19 vaktsineerimine teise ja kolmanda Pfizer-BioNTech vaktsiinidoosiga leevendab nakatumise korral haiguse kulgu ja vähendab oluliselt Covid-19 järgse seisundi kujunemise riski.

Märksõnad
Tagasi üles