T, 31.01.2023

Populaarne peotoode võib põhjustada mürgistust

PM Tervis
Populaarne peotoode võib põhjustada mürgistust
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Valguspulkade sees olev aine võib põhjustada hingamisteede, naha ja silmade ärritust.
Valguspulkade sees olev aine võib põhjustada hingamisteede, naha ja silmade ärritust. Foto: Shutterstock

Suvelõpupeod on täies hoos, muinastulede öö läheneb. Peomeeleolus hoia silm peal ka kõige pisematel peolistel - ega nad lõkkeilu nautimise asemel hoopis huvipärast tuletikke või valguspulki näksi. Kui nii on juhtunud, kas tead, mida teha?

Enamasti sisaldavad valguspulgad erinevaid kemikaale – ftalaate ja fluorestseeruvaid värvaineid. Aktivaatorina toimiv vesinikperoksiid asub tavaliselt valguspulga keskel klaasist hoidlas, mis puruneb pulga painutamisel. Värvaine annab pulgale värvi.

Peamised valguspulgas olevad ained ei ole suhu sattudes väga toksilised, kuid need võivad põhjustada hingamisteede, naha ja silmade ärritust. Kuna valguspulgad on enamasti suhteliselt väikesed ja sisaldavad seetõttu vähe toksilisi aineid, ei teki enamasti muid süsteemseid sümptomeid kui iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus. Kergete sümptomite puhul piisab kodusest jälgimisest ja ravist. Paari tunni jooksul jälgida ka allergilise reaktsiooni tekkimise suhtes.

Raviks piisab suu loputamisest ja väheses koguses vedeliku joomisest. Valguspulga aktivaatorit ümbritsev klaaspulk puruneb pulga närimisel, mistõttu tuleb pöörata tähelepanu võimalikele klaasikildude põhjustatud vigastustele suus.

Nahk pesta vee ja seebiga. Kui valguspulgas olevat vedelikku on sattunud silma, siis tuleb silmi loputada vähemalt 15 minuti jooksul. Silmapõletiku tekkimisel pöörduda silmaarsti vastuvõtule.

  • Tuletikupead - alla 20 tuletikupea alla neelamine on ohutu. Loputada suu ja anda lonkshaaval veidi rohkem vedelikku juua.
  • Ilutulestikud - maitsmise korral tuleb suud loputada. Suuremas koguses söönuile tuleb manustada aktiivsütt.
  • Säraküünlad - sisaldavad baariumnitraati, mis võib lutsutades või sööduna põhjustada seedehäireid. Maitsmise korral tuleb suud loputada. Kui on söödud üle 2 cm, tuleb manustada aktiivsütt.

Allikas: Mürgistusteabekeskus

Märksõnad
Tagasi üles