T, 5.12.2023

Sotsiaalkindlustusamet hakkab pakkuma riiklikku perelepitusteenust

PM Tervis
Copy
Perelepitus on vabatahtlik ja mõlemad vanemad peavad andma nõusoleku teenusel osalemiseks.
Perelepitus on vabatahtlik ja mõlemad vanemad peavad andma nõusoleku teenusel osalemiseks. Foto: Shutterstock

Sotsiaalkindlustusamet hakkab 1. septembrist pakkuma perelepitusteenust riiklikul tasandil, mis on lapsevanematele tasuta, seni pakuti perelepitusteenust kohaliku omavalitsuse või perede enda rahastusel.

Igal aastal pöördub last puudutavate küsimuste lahendamiseks kohtu poole ligi 4000 inimest. Sotsiaalkindlustusameti lastekaitse osakonna 2021. aasta pöördumistest moodustasid hooldusõiguse ja perekonnaõigusega seotud küsimused kokku ligi neljandiku kõigist pöördumistest. Sealjuures lasteabitelefonile helistati mullu hooldusõigusega seotud küsimustes kokku 872 korral.

«Uuringute ja välisriikide praktika kohaselt on perelepituse korral tõenäolisem jõuda kokkuleppele küsimustes, mis puudutavad lapse heaolu, elatisabi ja suhtluskorda. Seega rääkis riikliku teenuse kasuks mitu asjaolu: soov toetada peresid ja tagada teenuse ühtlane kvaliteet ning kättesaadavus kogu Eestis,» selgitas sotsiaalkindlustusameti peadirektor Maret Maripuu.

Signe Riisalo.
Signe Riisalo. Foto: Remo TÕnismÄe/postimees

Sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo sõnul on perelepituse eesmärk lapsevanemate ja lepitajaga koostöös leida nii lapsele kui ka mõlemale vanemale kõige paremini toimiv lapse huvidest lähtuv elukorraldus. «Riikliku perelepitussüsteemi eesmärk ei ole lapsevanemate omavahelise paarisuhte taastamine, vaid vaidlevad osapooled peaksid lapse elukorraldust puudutavates vaidlusküsimustes jõudma mõlemale vanemale sobiva lahenduseni, mis lähtub esmajoones lapse huvidest.»

Riikliku perelepitusteenuse seaduse jõustumisega algab tihe koostöö kohtutega. Kui kohtule esitatakse avaldus, mis puudutab lapse elatisabi või suhtluskorda, suunab kohus vanemad üldjuhul esimesena perelepitusse. Erandiks on pered, kus vanem on olnud teise vanema või lapse vastu vägivaldne.

Uue muudatusena lisandub ka laste kaasamine. See annab võimaluse, et ka nemad oleksid protsessis paremini kuuldavad ja nende arvamusega arvestatakse. Laste kaasamine perelepitusse toimub lapse vanust ja valmisolekut arvestades.

Teenuse saamiseks tuleb perel esitada sotsiaalkindlustusametile taotlus iseteeninduse või kirja teel aadressil info@sotsiaalkindlustusamet.ee. Taotlusesse tuleb märkida nii vanemate kui ka laste andmed ja kirjeldada, milles on erimeelsused tekkinud. Perelepitus on vabatahtlik, seega peavad mõlemad vanemad andma nõusoleku teenusel osalemiseks.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles