Mis aitab pigmendilaike heledamaks muuta?
See on küsimus, mille üle on laborites aastakümneid vastuseid otsitud ning palju keemilisi ühendeid uuritud. Üks rohi pigmentatsiooni vastu on hüdrokinoon – üks esimesi nahka pleegitava mõjuga keemilisi ühendeid, mis pigmendilaikudega võitlemiseks kasutusele võeti. Uuematest ainetest on turul aine nimega tsüsteamiin, kuid see on paraku ebameeldiva lõhnaga. Lisaks ka tiamidool.
Hüperpigmentatsiooniga kimpus olles tasub proovida mõnd tiamidooliga toodet, kuid seejuures on oluline vaadata üle kogu nahahooldusrutiin, sest üht võluvitsa siiski ei ole. Päevane seerum või kreem võiks kindlasti sisaldada vitamiin C-d ja/või vitamiin E-d, sest need ained aitavad samuti hüperpigmentatsiooni vastu ja lisaks toidavad nahka ning aitavad seda värskendada ja pinguldada.
Ennetus on lihtsam, kui ravi
Paljud on ilmselt juba teadlikud, et suvel tuleb kasutada SPF kreemi, aga sageli on õige SPF kreemi valik keeruline. Harvad pole juhud, kui SPF kreemist loobutakse, sest see kutsub esile pooride ummistumist. Päikesekaitse on siiski oluline, sest vältimaks naha sügavama kahjustuse vältimiseks peab päikesekaitse kreem kaitsma nii UV-A kui ka UV-B kiirguse eest. Vähem teatakse, et hüperpigmentatsiooni võib põhjustada ka nähtav valgus ehk HEV-valgus, seepärast peaks pigmendilaikudega hädasolija kindlasti kasutama kreemi, mis sisaldab aineid, mis kaitsevad ka HEV-valguse eest ehk luteiini, likohalkooni A ja glütsürretiinhapet.
Nagu juba öeldud kutsub HEV-valgus esile hüperpigmentatsiooni ja seda ennekõike neil, kel juba niigi ühel või teisel põhjusel on nahal pigmendilaike. Seega tuleks pigmendilaikude ennetamiseks kindlasti päikesekreemi kasutada ka pilvise suveilmaga ning sügisel ja kevadel.