P, 29.01.2023

Omikronivastane tõhustusdoos on USAs kasutusse lubatud

, ajakirjanik
Omikronivastane tõhustusdoos on USAs kasutusse lubatud
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Anna Tarazevich, Pexels

Uuendatud koostisega tõhustusdoos peaks pakkuma kaitset nii algse tüve kui Omikroni BA.4 ja BA.5 alatüvede eest.

USA toidu- ja ravimiamet FDA muutis vaktsiini Moderna COVID-19 ja vaktsiini Pfizer-BioNTech COVID-19 kasutuslubasid, et lubada uusi kahevalentseid vaktsiine kasutada ühekordsete tõhustusdoosidena. Esmasest või eelnevast korduvvaktsineerimisest peab möödas olema vähemalt kaks kuud.

Kahevalentsed vaktsiinid, mida nimetatakse ka uuendatud koostisega tõhustusdoosideks, sisaldavad kahte SARS-CoV-2 viiruse infoRNA (mRNA) komponenti - üks on SARS-CoV-2 algtüvedest ja teine ​​​​ühine omikroni alatüvedele BA.4 ja BA.5.

Kahevalentset Moderna COVID-19 vaktsiini on lubatud kasutada ühekordse kordusannusena 18-aastastel ja vanematel inimestel. Kahevalentset Pfizer-BioNTech COVID-19 vaktsiini on lubatud kasutada ühekordse kordusannusena 12-aastastel ja vanematel inimestel.

FDA poolt heaks kiidetud monovalentsed COVID-19 vaktsiinid, mida on alates 2020. aasta detsembrist manustatud miljonitele inimestele, sisaldavad komponenti SARS-CoV-2 algsest tüvest. Lubatud kahevalentsed COVID-19 vaktsiinid või uuendatud korduvvaktsiinid sisaldavad algse tüve mRNA komponenti, et pakkuda immuunvastust, mis kaitseb üldjoontes COVID-19 vastu, ja omikroni alatüvede BA.4 ja BA.5 vahel ühist mRNA komponenti, et pakkuda paremat kaitset omikroni põhjustatud COVID-19 vastu.

Omikroni alatüved BA.4 ja BA.5 põhjustavad praegu enamiku COVID-19 juhtudest ning levivad prognooside kohaselt sel sügisel ja talvel. FDA võttis oma otsuse aluseks olemasolevad tõendid, sealhulgas ulatuslikud ohutus- ja efektiivsusandmed iga monovalentse mRNA COVID-19 vaktsiini kohta, kahevalentse COVID-i kliinilisest uuringust saadud ohutuse ja immunogeensuse andmed. Andmete põhjal eeldatakse, et kahevalentsed COVID-19 vaktsiinid pakuvad paremat kaitset praegu ringleva omikroni alatüvede vastu.

Kellel on USAs õigus saada ühekordne kordusannus ja millal:

18-aastased ja vanemad võivad saada Moderna COVID-19 kahevalentse vaktsiini ühekordse kordusannuse, kui esmase vaktsineerimise lõpetamisest on möödunud vähemalt kaks kuud või kui nad on saanud viimase revaktsineerimisdoosi mis tahes lubatud või heakskiidetud monovalentse COVID-19 vaktsiiniga.

12-aastased ja vanemad võivad saada Pfizer-BioNTech COVID-19 kahevalentse vaktsiini ühekordse kordusannuse, kui esmase vaktsineerimise lõpetamisest on möödunud vähemalt kaks kuud või kui nad on saanud viimase revaktsineerimisdoosi koos mis tahes lubatud monovalentse COVID-19 vaktsiiniga.

„COVID-19 vaktsiinid, sealhulgas tõhustusdoosid, päästavad jätkuvalt lugematul hulgal elusid ja hoiavad ära COVID-19 kõige tõsisemaid tagajärgi (haiglaravi ja surma),“ ütles FDA volinik Robert M. Califf, MD. "Kuna veedame nüüd, sügise saabudes, rohkem aega siseruumides, soovitame tungivalt kõigil, kes seda vajavad, kaaluda kahevalentse COVID-19 vaktsiiniga kordusannuse saamist, et pakkuda paremat kaitset praegu ringlevate variantide eest."

Märksõnad
Tagasi üles